17 годишно дете од Шаховскиот клуб “ПРИЛЕП”, ќе се бори за титулата светски шампион!

17-годишниот Индиец, Домарају Гукеш, ќе се бори за титулата светски шаховски шампион, откако победи на “Турнирот на кандидатите” кој се одржа во Торонто.

И сето тоа во ред, но малкумина знаат дека Гукеш беше член на најтрофејниот прилепски шаховски клуб “Прилеп”, a во 2021 година како член на овој клуб настапуваше и на турнир во Струга.


Чудото од дете како што го нарекуваат, за титулата светски шампион ќе се натпреварува против Лирен Динг, Кинезот кој пак во минатото беше член на ШК “Алкалоид”.

Доколку Гукеш ја освои оваа титула, ќе биде најмладиот светски шампион во историјата на овој спорт.


Извор и Фото: Маркукуле

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кинотека во рамки на проектот „Сезона на филмски класици“ ќе го реставира филмот „МИС СТОН“

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ, во рамки на …