Tag Archives: испитување

Прескокнувањето на појадокот е штетно за здравјето и витката линија

Британските научници дошле до заклучок, со скенирање на мозокот на луѓето кои го „прескокнуваат“ појадокот, дека лицата кои не појадуваат подоцна во текот на денот, бараат помрсна, покалорична храна. Студијата на 21. лице заклучила дека мозокот повеќе го привлекува храната ако се прескокне појадокот и дека овие луѓе потоа јадат …

Повеќе »

Ѓоковиќ бил на распит во Одделот за имиграција, а одлуката за негово пуштање во Австралија се уште се чека

Тимот на Новак доставил погрешен тип на виза, објавија австралиските медиуми Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ допатува во Мелбурн, каде не доби виза од владата на Викторија, а австралиските медиуми наведуваат дека визата на Ѓоковиќ, која вклучува и медицинско ослободување, не се совпаѓа со потребната документација на граничните сили. Тамошните Федерални …

Повеќе »

(ФОТО) Прва во историјата: Новинарка водела програма со тетоважа на лицето 

Новинарката на новозеландската телевизија Ориини Каипара станала првата водителка која ги презентирала вестите во ударниот термин со тетоважа на Маори на лицето. 🇳🇿A New Zealand reporter has made history by becoming the first person to present a prime time news programme with a traditional Māori chin tattoohttps://t.co/qE4w9rzWyT — Telegraph World …

Повеќе »

Мажите биле ЕДНОГЛАСНИ: Ова се четирите причини зошто некои ЖЕНИ изгледаат ПОДОБРО СО ГОДИНИТЕ!

Студијата на британските социолози покажа дека околу 70% од мажите тврдат дека главниот квалитет на кој обрнуваат внимание кај жените е самодовербата. Самодовербата, ставот и самопочитувањето ја прават жената особено привлечна, а една прекрасна вест е дека самодовербата кај многу жени се зголемува со годините. Во младоста, многу жени забележуваат …

Повеќе »

Лесен начин да проверите дали имате АНЕМИЈА: Таа погодува речиси една третина од популацијата!

Најчестиот здравствен проблем кога зборуваме за нарушувања на физиолошките функции на крвта е анемија или малокрвност. Се проценува дека погодува речиси една третина од населението, а децата, жените и луѓето со хронични заболувања се изложени на поголем ризик. Најчести симптоми на анемија, односно недостаток на железо се: отежнато дишење, неправилно …

Повеќе »

(ФОТО) Проблеми со една од главните алатки во борбата против Ковид: „Бев збунет. Имам симптоми, но…“

Тестовите за ковид, заедно со вакцинацијата, се една од главните алатки во борбата против пандемијата на коронавирус. Меѓутоа, ако тестовите не се со доволен квалитет или не се користат правилно, тие даваат лажна сигурност и можат само да ја влошат ситуацијата. Неодамнешното истражување на германските институти покажа дека дури 20. …

Повеќе »

Нокаут на пандемијата: Нов лек на Фајзер против ковид е ефикасен 89. проценти

Ажурираните резултати на компанијата „Фајзер“ од експерименталниот третман за коронавирус покажаа дека тој го намалува ризикот од хоспитализација или смрт за 89. отсто доколку им се даде на возрасни лица со висок ризик во рок од неколку дена од првите симптоми, соопшти компанијата во соопштението за печатот во вторникот. Фајзер …

Повеќе »

СТУДИЈА ДОКАЖАЛА: Само еден вид маска навистина спречува Ковид 19!

Маските FFP2 обезбедуваат многу висок степен на заштита од инфекција под услов да се носат правилно, според студијата на Институтот „Макс Планк“ во Гетинген објавена во саботата. „Доколку заразено и незаразено лице се сретнат во затворен простор и на кратко растојание, шансата да се пренесе инфекцијата дури и по 20. …

Повеќе »

За здраво срце потребни се само 28. грама, но секој ден

Конзумирањето одредени италијански сирења може да го заштити вашето срце, вели новата студија објавена во списанието „Journal of the American Society of Hypertension” (Американското друштво за хипертензија). Студијата вклучувала и луѓе со висок крвен притисок кои секојдневно консумирале 28. грама полномасно тврдо сирење. После два месеца им паднал притисокот, за …

Повеќе »