Познатиот актер ја успорил кариерата по загрижувачките прогнози: „Избегнувам да зборувам за смртта“

Го намалил бројот на улоги што ќе ги игра во иднина
Крис Хемсворт одлучил да преземе значајни чекори откако открил дека има предиспозиција за Алцхајмерова болест. Актерот наводно прави голем чекор назад од холивудските улоги, по ова откритие дека неговото здравје е загрозено.
Хемсворт (39) не планира целосно да се пензионира наскоро, но е пребирлив за неговите идни улоги. Извор за Pagesix изјавил кои се плановите на актерот за во иднина:
„Тој не планира да преземе многу улоги поради знаењето за високиот ризик од Алцхајмерова болест“.
Во интервју за VanityFair на крајот на минатата година, Крис откри дека е изложен на поголем ризик да се разболи откако снимил епизода за смртта за неговата документарна серија „Limitless“. По тестот на крвта што требало да го направи за програмата, тој бил информиран дека има „помеѓу 8 и 10 пати“ поголеми шанси да развие Алцхајмерова болест отколку општата популација, бидејќи тој е еден од само два до три проценти од луѓето со две копии на генот APOE4.
„Повеќето од нас сакаат да избегнуваат да зборуваат за смртта, надевајќи се на некој начин да ја избегнат. Сите имаме уверение дека ќе го сфатиме тоа. Потоа одеднаш тие ви кажуваат дека некои големи показатели всушност укажуваат на тоа дека тоа ќе се случи, реалноста за тоа тоне. Вашата сопствена смртност“, изјавил Хемсворт во таа прилика.

Фото: Архива


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Бендот Vertigo од Скопје со нов сингл насловен „Сонувам”

Vertigo е млад бенд од Скопје, Македонија, кој го составуваат Јана Мирчевска на вокал и …