Tag Archives: имунизација

РИГОРОЗНИ МЕРКИ – ВАКЦИНАЦИЈАТА ЗАДОЛЖИТЕЛНА ЗА НАСТАВНИОТ ПЕРСОНАЛ: Кој ќе одбие имунизација се исклучува од школскиот систем!

ИТАЛИЈАНСКИОТ комесар за вонредни ситуации, генерал Франческо Фило, побарал од регионот да организира вакцинирање на професори од училишта и универзитети и друг училишен персонал, кои сè уште не биле имунизирани, пишува агенцијата Анса. Досега, во просек, 85% од наставниот кадар се вакцинирани, но во некои региони бројот е под 80. …

Повеќе »

ИМУНИЗАЦИЈА ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА: Еве кои две приморски земји ја одбегнуваат вакцинацијата!

Во Европската унија, најмалку интерес за вакцината е забележан во Кипар, каде што само 16. проценти од населението изјавиле дека ќе примат вакцина против ковид-19. Според анкетата презентирана од Европската комисија, Бугарија е на второ место според недостаток на интерес за вакцинација, каде што 19% од граѓаните во моментов се …

Повеќе »

СЕКОЈ КОЈ СЕ ВАКЦИНИРАЛ МОРА ДА ГО ЗНАЕ ОВА: Упатство што можете да правите после имунизацијата, а што не е дозволено!

Американските центри за контрола и превенција на болести објавија список на мерки на претпазливост што треба да ги следат лица кои примиле вакцина. „Луѓето кои биле вакцинирани може да се вратат во нормален живот неколку недели по приемот на вакцината, објавија американските центри за контрола и превенција на болести. Сепак, …

Повеќе »

(ФОТО) Куба започнува вакцинација со својата вакцина „Соберана 2“

Куба вчера објави дека ќе вакцинира 150.000 работници од првата линија на борбата против пандемијата како дел од последната фаза на клиничкото испитување на нејзиниот водечки кандидат за вакцина против ковид 19 – Соберана 2. Од почетокот на пандемијата, земјата пријави 65.000 случаи и 387 смртни случаи, што е една …

Повеќе »

ВО ФРАНЦИЈА СЕ ПОДГОТВУВА ГИГАНТСКИ ПУНКТ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ: Стадионот во Сен Дени од почетокот на април ќе се користи како пункт за имунизација на населението

Стадионот на Франција во Сен Дени во близина на Париз, од почетокот на април ќе стане огромен пункт за вакцинирање. Целта е, на овој начин, да се забрза вакцинацијата против коронавирус. Во Франција, земја со околу 67 милиони жители, околу 5 и пол милиони луѓе моментално се вакцинирани со првата …

Повеќе »