Tag Archives: хуманост

(ВИДЕО+ФОТО) Му го спасиле кучето а неговата благодарност вредна 6. милиони долари ги вооодушевила

Кога ветеринарите го спасиле неговиот седумгодишен златен ретривер, Скаут, кој бил болен од рк, Дејвид Мек Нил одлучил да им заблагодари со реклам вредна 6. милиони долари која ќе се емитува на Супер Бол. View this post on Instagram THE $6M DOG: David MacNeil's 7-year-old golden retriever, Scout, collapsed in …

Повеќе »

(ВИДЕО) ХУМАНОСТ – Напуштено куче јадело листови за да преживее а потоа дошол спас!

Колку ладни и без чувства треба да бидете за да го оставите вашето куче некаде на улица, да замрзне и да биде гладно? Ова е токму она што се случило со оваа сирота женка од булдог, која била пронајдена во катастрофална состојба. Сиромашната женка останала сама на студ, без никој …

Повеќе »

(ВИДЕО) Возач му дозволил на премрзнато куче да влезе во автобус: Неговата реакција ги топи и најладните срца!

Градот Истанбул и неговите жители уште еднаш докажале дека имаат срца и дека сакаат да им помагаат на напуштените и на уличните животни. Овој пат, еден возач дозволил премрзнато куче да се качи во градскиот автобус и да се одмори, некое време, на топлото седиште. И на патниците им било …

Повеќе »

(ВИДЕО) ХУМАН ГЕСТ: Студент по медицина донирал коскена срж на девојче и и’ го спасил животот!

Лаила минатата година се борела со автоимуна болест поради која можела да умре, но денес е на пат кон оздравувањето. Лекарите на ова 11-годишно девојче и пресадиле коскена срж донирана од грижлив човек. Лаила се запозна со нејзиниот донор Кентон, млад студент по медицина, кој се расплакал кога ја видел. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Македонска мајка херој:Сама се грижи за двајцата возрасни неподвижни синови – ДА И ПОМОГНЕМЕ!

Постот на Филип Иванов на Фејсбук не само што ќе ви го привлече вниманието туку и’ ќе ви го стегне срцето…Ќе ви донесе многу прашања за кои можеби имате а можеби и немате одговор, но нема да ве остави рамнодушни… Прочитајте, споделете и ако можете помогнете – бидејќи на оваа храбра …

Повеќе »

ХУМАН ЧОВЕК: Пред неколку месеци како таксист почнал бесплатно да превезува деца со потешкотии во развојот

Харис Полиќ од Завидовиќ,БИХ, кој започнал со такси возила пред неколку месеци, на својата Фејсбук страница објавил дека ги повикува родителите на децата со посебни потреби да го повикаат слободно и дека ќе им овозможи бесплатен превоз до болницата. Тој решил да ја донесе оваа одлука затоа што повеќето родители …

Повеќе »

(ФОТО) Елена Ристеска ја доби титулата „Дама на годината“ во регионот:„Чест ми е да бидам помеѓу сите овие успешни и хумани дами!“

Македонската поп пејачка Елена Ристеска со добиената награда се пофали на својот Инстаграм профил на кој сподели фотографии и напиша: „Благодарам за наградата “Дама на годината” за регионот- за работа, придонес и креативност. Иако повеќе ми значеа коментарите на луѓето за мојата работа и глас, чест ми беше вечерва да …

Повеќе »

(ФОТО) ХУМАНОСТА НА ПОТЕГ: На 20.годишно момче од Ресен му се потребни 26 илјади евра да си ги „врати“ рацете и нозете

На 20.годишниот Дарко Циревски од Ресен му се потребни околу 26. илјади евра за третман на неговите раце и нозе кои се одземени при повреда на ’рбетниот мозок. Тој пред две години доживеал повреда при скок во вода и дијагностицирана му била quadriplegia (одземеноста на раце и нозе). За да …

Повеќе »

Нашите 100 денари за Лидија значат нормален живот: Да и помогнеме да се спаси од парализа!

Потребни сме и на Лидија Ристевска која боледува од мултиплекс склероза во многу напредната состојба и предизвикува целосна парализа, тешкотии со дишење и многу други проблеми. Собрана е само половина од потребната сума, но недостигаат уште 23.000 евра. Да ја покажеме нашата хумана страна и да донираме на отворените донациски …

Повеќе »