Tag Archives: хуманост

Апел за помош на Гоце Илиески: Како возач на Итна медицинска помош во Прилеп помогна многу животи да се спасат – да помогнеме во спасувањето на неговиот!

Гоце Илиески е возачот од Итната медицинска помош Прилеп кој е заслужен за многу извојувани битки со Ковид 19 кај бројни пациенти. Да бидеме хумани и да помогнеме да ја добие битката за својот живот! „Почитувани хумани луѓе, за жал ви се обраќам од името на една предобра и вредна …

Повеќе »

ТРОГАТЕЛЕН АПЕЛ ОД ЕДНА МАЈКА: „Вашите 100. денари значат живот на нозе за Кристијан!“

Скоро секој ден сме сведоци на трогателни апели од родители за помош во лекувањето на нивното дете…Само тие знаат колку им е тешко јавно да побараат помош а се со цел да му помогнат на своето чедо…Една таква мајка ни посочи – „Вашите 100 денари за Кристијан значат живот на …

Повеќе »

(ВИДЕО) БРАВО – ТЕКСАШАНЕЦ СО ГОЛЕМО СРЦЕ: Не можел да гледа како илјадници се смрзнуваат – еве што направил од своите продавници за мебел!

По смртоносното невреме што го погоди Тексас, продавницата за мебел во Хјустон, на Џон Мекингвал, беше полна – но не и од клиенти. Мекингвал ги отвори вратите на своите продавници за мебел за оние на кои им е потребно сместување. Затоа, кога снежната бура ги оставила на студ Тексашаните без …

Повеќе »

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ И ДА ПОМОГНЕМЕ: Апел за помош на малиот Бујамин Усиноски кој е со 90% инвалидитет – итно му е потребна инвалидска количка

Бујамин Усиноски од с.Десово (Прилепско) е дете со 90% инвалидитет и нему му е потребна инвалидска количка со команди која чини 2.000 евра. На ова дете исто така му е потребна и финансиска помош, и секој кој што е во можност и сака да помогне може да уплати на следнава …

Повеќе »

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ – Апел за помош за 26 годишниот Боро Стаиќ на кој итно му е потребен апарат за асистирано искашлување

Боро Стаиќ е момче на 26 годишна возраст. Поради повреда од неговата 18. годишна возраст е парализиран од вратот надоле, сите четири екстремитети (квадиплегија). Во моментов се наоѓа во болница каде што е хоспитализиран поради Ковид-19. Тој не може сам да се искашла и при такви ситуации се гуши. Затоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Малечкиот Михаил има потреба од НАША помош: Повредата при раѓање му ја парализирала раката – за лекувањето потребни се 15.000 евра!“

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага по лек за синот Михаил. Со дијагноза – парализа на левата рака и по денови поминати со болнички третмани, добиваат надеж од клиника во Белград, соседна Србија, но за …

Повеќе »

(ФОТО) Пицерија во Кочани за пример во градот: Секој понеделник бесплатно ќе доставува пици и пастрмајлии на загрозени семејства

Пицерија во Кочани започна иницијатива со обезбедување на ручек за загрозени семејства во градот. Почнувајќи од понеделник пицеријата ќе доставува по две пици и две пастрмајлии за ручек за да им помогне на барем три семејства. Од пицеријата замолуваат за контакт од семејствата на кои им е потребна ваква помош! …

Повеќе »

Уште една победа на хуманоста и човечноста – собрани средствата за операција на Слободан Попов – Цобе

Апелот за помош на Слободан Попов-Цобе стигна до голем број на хумани луѓе. Хуманоста и човечноста повторно победија и во оваа битка. Собрани се потребните средства за операција на Слободан Попов-Цобе. Утрово, семејството и блиските на Слободан Попов-Цобе ја соопштија веста дека се собрани 50.000 евра за операцијата која треба …

Повеќе »

(ФОТО) Прилеп изобилува со пpeкpacни млади и хумани девојки: Својата коса ја донираат за перики за деца заболени од рак!

Млади девојки од Прилеп донираат коса за холанско здружение кое ја користи за изработка на перики за деца заболени од рак… Христина Чешлароска (28) од Прилеп се запиша помеѓу хуманите млади луѓе кои ја скратија својата коса и ја донираа во холандската организација “Haarwensen”, каде изработуваат перики за деца болни …

Повеќе »