Tag Archives: хуманост

(ФОТО) Прилеп изобилува со пpeкpacни млади и хумани девојки: Својата коса ја донираат за перики за деца заболени од рак!

Млади девојки од Прилеп донираат коса за холанско здружение кое ја користи за изработка на перики за деца заболени од рак… Христина Чешлароска (28) од Прилеп се запиша помеѓу хуманите млади луѓе кои ја скратија својата коса и ја донираа во холандската организација “Haarwensen”, каде изработуваат перики за деца болни …

Повеќе »

КОГА ЌЕ ТЕ СНАЈДЕ МАКА СЕ БАРА И РЕШЕНИЕ: „Љупчо Николовски ми стана брат откако ја спаси сестра ми и нашата цела фамилија!“

Пост на Александар Атанасовски… „На 14 февруари пред две години и се јавив на мајка ми да и честитам роденден. Секогаш била весела на тој ден, но тогаш беше различна. Ја прашав што се случува и ми кажа. Кај сестра ми се појави нешто на седалната коска, циста или нешто …

Повеќе »

(ВИДЕО) Хуманост на дело: Потег за восхит помеѓу велешани!

Кога сакаме можеме да бидеме и хумани и ГОЛЕМИ…па од тие причини ви пренесуваме случка од Велес… „Леонардо го имам сретнато неколку пати низ Велес. Секој што го има сретнато и застанато со него може да потврди дека е најкултурното и најучтиво детенце! Вчера додека седевме во парк ни пријде, …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) ХУМАНОСТА НА ДЕЛО: Апел до сите компании заедно со „Проект Среќа„ до уште „Топли домови за сите“

,,Топол дом за сите,, – Проект за реконструкција и градење на домови на семејства со деца, кои живеат во тешки и нехумани услови ,,Топол дом за сите,, е проект кој ние како здружение, го започнавме во декември 2019 година, и се однесува на реконстукција и градење на куќи на семејства со …

Повеќе »

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ: Апел за помош за трансплантација со матични клетки на Лидија Ристевска

Лидија Ристевска боледува од прогресивна мултиплекс склероза. Минатата година во декември ја направи првата трансплантација во Москва, која и донесе олеснато дишење и и’ го врати сензибилитетот кој скоро воопшто го немаше. Со помагало може да стои, но не и да се движи. За да ги врати сите основни функции …

Повеќе »

(ФОТО) ХУМАНОСТ – Изгребал туѓ автомобили но, оставил број. Не можел да верува каков СМС добил од сопственикот!

Јутјуберот Кејси Неистат на социјалните мрежи, тој споделил порака со која ја вратил својата верба во луѓето, откако случајно гребнал нечиј автомобил во Лос Ангелес. “Честопати се жалам за Лос Ангелес, па еве да ви покажам зошто го сакам Лос Ангелес. Утрово деодека го паркирав мојот камионет изгребав туѓ автомобил. …

Повеќе »

(ФОТО) ХУМАНОСТ – Фудбалер на Наполи дели бесплатни оброви на заразени од коронавирус во болници!

Аркадиуш Милик кој е сопственик на ресторан во Катовице во Полска, решил на заразените од коронавирусот да им дели бесплатна храна и да придонесе во борбата против пандемијата. Името на ресторанот е „Храна и Топка“,а Милик се решил да им помогне на болните во Катовице каде го минал детството,па неговите …

Повеќе »

(ВИДЕО) МУРИЊО ЈА ТРОГНАЛ АНГЛИЈА: Додека короната е се’ поопасна ГОСПОДИН ПОСЕБЕН ставил маска и доставува храна и лекови!

Посебниот во специјална акција… Жозе Мурињо решил да им помогне на старите лица во Лондон и се приклучил на хуманите дела на организацијата „Love your door step” (Сакајте го вашиот сосед). Постарите граѓани во Англија имаат задолжителна изолација од 12. недели и има многу хуманитарци и акции кои се грижат …

Повеќе »

Пекара „Диман“ со појадоци за вработените во Инфективна киника

Во овие моменти, кога грижата за другите е исто толку важна како и онаа за себе, ПЕКАРА ДИМАН која се наоѓа во Општина Центар, одлучи да донира појадок од својот широк асортиман за вработените на Инфективна Клиника во Скопје, во знак за поддршка и оргомна благодарност кон луѓето коишто несебично …

Повеќе »