Tag Archives: езеро

(ВИДЕО+ФОТО) Ова езеро е посебно поради розовата боја – но и возот што минува низ него

ОВИЕ нереални сцени не се плод на Фотошоп, туку навистина може да ги доживеете доколку се упатите кон Сибир. Ова е езерото Бурлин во регионот Алтај во близина на границата со Казахстан, кое секое лето претрпува малку психоделична трансформација. Имено, секој август езерото добива розова боја. Како и во случајот …

Повеќе »

(ФОТО) РАЈ НА ЗЕМЈАТА – Езерото со црвени лотоси одзема здив

Езерото секојдневно се користи за риболов, собирање полжави и стебленца на лотос, кои ги користат за подготовка на оброци На северо-истокот од Тајланд, во областа Удон Тани, се наоѓа езерото Црвен лотос, кое најмногу им е познато само на локалното население. Тие секојдневно го користат езерото за риболов, собирање полжави …

Повеќе »

(ФОТО) Дојранското езеро почна да замрзнува!

Дојранчани одамна не паметат водата на езерото да замрзне… Од грчката страна на Дојранското езеро, во местото Дојрани, стасуваат типични зимски слики, но не и за ова езеро кое преку лето го краси медитеранска клима. Но, она што доаѓа од Дојрани покажува колку е јака зимата во грчкиот дел на …

Повеќе »

(ФОТО) Ова е НАЈОСАМЕНОТО место на светот: Најблиското копно е далеку 40. километри, а сега е оковано со снег и лед!

Наречено е „најосамено место на светот“ поради оддалеченоста од копното, а најблиското земјиште до карпата Станард е оддалечено 40 км. Изолираниот светилник на езерото Супериор изгледа дека е можеби една од најстудените локации во светот, а го нарекуваат најосамено место во светот. Американската крајбрежна стража минатата недела отпатувала до светилникот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС НА ЕЗЕРО – Рибар снимил како 6,2 степени по Рихтер изгледа на езеро

Тишината и мирот ги прекинал татнежот во далечината, а водата на езерото одеднаш се разбранувала… На социјалните мрежи кружи видео кое покажува како изгледа земјотресот на езеро. Видеото е снимено од рибар кој уживал на риболов на својот чамец и убавото сончево време кога Петриња ја погоди земјотрес. Тишината и …

Повеќе »

(ФОТО) ЧУДО ИЛИ ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН ВО КАЗАЊ: Во заледеното езеро се прикажале Богородица и Исус!

Во манастирот Раифски во Казањ, блиското езеро се замрзнало, а на површината се појавиле фигури на светци. Чудо во Казањ или природен феномен? Оваа зима се појавиле неверојатни слики во замрзнатото езеро, како фрески какви се наоѓаат во манастирот. Станува збор за Богородица со Исус. Верниците се собираат, а сликите …

Повеќе »

Село на духови кое морало да биде испразнето поради обична грешка

Селес било мало село во долината Салагу во јужна Франција во 50-тите години на 20 век, познато по својата темно црвена почва и сувата клима. Меѓу 63-те жители, повеќето од нив се занимавале со земјоделство и лозарство. Живееле мирно се додека властите не одлучиле да ги иселат за да можат …

Повеќе »

Хорор во палатата на Вилијам и Кејт: Од езерото извлечен леш

Минатата недела се случил хорор инцидент пред палатата Кенсингтон, каде живеат принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, војводата и војвотката од Кембриџ. Од езерото пред палатата, бил извлечен леш а „Daily Mail“ пишува дека починатата жена првично била идентификувана како 51-годишната уметничка Енделион Лисет Грин, која исчезнала пред една недела. Британската …

Повеќе »

(ВИДЕО) Езеро „проголтало“ автомобили: Туристите ја набљудувале нестварната сцена

На брегот останале уште неколку возила… Страшна и чудна глетка се случила вчера на Сјеничкото езеро, кога автомобилите потонале пред посетителите. Имало уште неколку возила на брегот, а луѓето што се нашле таму само ја гледале оваа нереална сцена. Снимката е направена од Р. Х., кој рекол дека случајно се …

Повеќе »