Tag Archives: брза помош

Почина возачот на Брза помош од Прилеп: Се зарази спасувајќи животи, но ја загуби битката  со корона

Возачот во прилепската Брза помош, Гоце Илиески, за кого Македонија собираше донации за лекување, ја загуби битката со коронавирусот. И покрај желбата на целата нација Гоце Илиески повторно да застане на нозе на 42. години и да спасува животи, денеска засекогаш не’ напушти. Беше посветен сопруг и татко на две …

Повеќе »

Напиток кој е замена за инфузија во итни случаи

Ако некому нејадејно му се слоши, и имате можност да му помогнете, не е лошо да знаете дека има пијалок што е замена за инфузија во итни случаи – кога некое лице не може да стигне до болницата. За пијалокот дознавме од студентите на Медицинскиот факултет, кои дознаа за тоа …

Повеќе »

УБАВ ГЕСТ: Донација на НОЕЛ за болницата во Гевгелија

Пред нова година беше најавата за донација, а денеска истата беше предадена – возило „Volkswagen“ опремено со сите неопходни инстументи, со пропратен медицински материјал и апаратура за да функционира како амбулантно возило за пациентите при Општа Болница со проширена надлежност – Гевгелија. Донатор е конфекцијата „НОЕЛ“ од Гевгелија, а примател …

Повеќе »

(ФОТО) КОРОНА ВИРУС – Кристина Ковач во Шведска:„Се полошо ми е, а Брза помош тука доаѓа само ако умирате!“

Српската музичарка Кристина Ковач, која живее во Шведска, објавила на Твитер дека е позитивна на коронавирус. „Позитивно како врата, седми ден од болеста. Се влошува од ден на ден. Нема медицинска нега и следење на пациентите со КОВИД, само брза помош во случај на задушување/смрт”, напишала 46-годишната пејачка во Стокхолм …

Повеќе »

(ВИДЕО) Куче го спасило сопственикот од сигурна смрт: Овој златен ретривер е вистински херој!

Не се вели без причина дека кучето е најдобар пријател на човекот За кучињата се вели дека се најдобри пријатели на човекот, но понекогаш тие можат да бидат и многу повеќе од тоа. Понекогаш спасуваат животи, но и домови на нивните семејства. Погледнете како едно куче му го спасило животот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТИКТОК – ИЗВИНУВАЊЕ после објаснување: Убаво е да се види резултат од една убава акција!

Секогаш е добро да се види кога после една интервенција, со цел да се објаснат нештата, следи уште поубава реакција… Токму тоа се случи со момчето кое на социјалната мрежа ТикТок се смеел и лажно ја алармирал брзата помош во Скопје… „За поздравување е потегот на директорката на Брза Помош …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЉУБОВ И ВЕРНОСТ: Кучето не сакало да ја напушти сопственичката која ја одвеле со брза помош па се возел со неа

Видеото кое на Јутјуб е гледано од повеќе од пет милиони луѓе покажува трогателен момент кога златен ретривер одбива да ја напушти својата сопственичка, на која и се слошило и пристигнала брза помош. Сопственичката ја изгубил свеста на улица, а кучето било цело време со неа и чекало да пристигнат …

Повеќе »

ПАМЕТНИ СЕМАФОРИ: Доколку наидува возило на брза помош се пали ЗЕЛЕНО!

Досега во Соединетите држави, во сојузната држава Џорџија, каде бил започнат овој пилот-проект, се инсталирани околу 150 семафори. Компаниите Autotalks и Applied Information од Израел и Соединетите држави развиле систем на паметни семафори, кои имаат можност да го вклучат зеленото светло кога возилата за итни случаи – медицинска помош, пожарникари …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СМЕШНО А ТАЖНО – Паднал од балконот додека мајката и братот ги гаѓал со тенџериња: Завршил во болница!

Тургај Е. (33) од Истанбул е повреден откако паднал од балконот за време на расправија со членовите на семејството, пишува Хабертурк . Додека неговиот брат и мајка излегле надвор од зградата, тој се расправал со нив од балконот и почна по нив да фрла мебел. Во еден момент Тургај Е. …

Повеќе »