Нов силен земјотрес во БиХ, со јачина од 4,8 степени: „Се слуша земјата. Се скрши, се скрши“

Нов силен земјотрес е регистриран во БиХ. Се затресло во 6:28.
Уште еден земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Босна и Херцеговина, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).
Според коригираните податоци на EMSC, јачината била 4,8 степени. Според прелиминарните податоци, земјотресот бил на 17. километри од Столац во Херцеговина на длабочина од 10. километри.


Епицентарот на земјотресот бил на 17. километри источно од Столац на длабочина од 10 километри. Регистриран е во 06:27 минути.
Потресот бил почувствуван во поширокото подрачје, вклучувајќи го и Сараево. Во петокот, на 22. април, земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди Босна и Херцеговина, а епицентарот бил исто така во близина на Столац.
Се почувствувал во поголем дел од земјата, како и во Хрватска и Црна Гора. Елмира Сефо (27) почина во Столац. Освен во Столац, материјална штета е причинета и во Љубиње и Мостар. Потоа следеле неколку понмалку силни земјотреси.
„Ја залула полицата, се слуша тлото. Се скрши, се скрши“, напишал корисник од Невесиње на веб-страницата на ЕМСЦ.
Луѓето известуваат дека земјотресот траел околу десет секунди.

Фото: Принтскрин/Twitter


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Дванаесетте месеци“ – куклена претстава во Театарот за деца и младинци

Денес во Театарот за деца и младинци во Скопје, со почеток во 19:00 часот, најмладата …