Tag Archives: босна

ПОЧИВАЈ ВО МИР – Починал легендарниот актер Давор Јањиќ, имал 53 години

Босанскиот актер Давор Јањиќ починал синоќа на 53-годишна возраст во Белград. Оваа информација ја потврдија и неговите пријатели. Давор Јањиќ е роден на 18. ноември 1969. година во Тузла. Тој беше босански филмски и телевизиски актер, најпознат по улогите во некои од значајните филмови на крајот на југословенската кинематографија, меѓу …

Повеќе »

Нов силен земјотрес во БиХ, со јачина од 4,8 степени: „Се слуша земјата. Се скрши, се скрши“

Нов силен земјотрес е регистриран во БиХ. Се затресло во 6:28. Уште еден земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Босна и Херцеговина, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Според коригираните податоци на EMSC, јачината била 4,8 степени. Според прелиминарните податоци, земјотресот бил на 17. километри …

Повеќе »

БЕГАЛКА – Полицијата во БиХ барала девојка (20), таа порачала: „Се омажив, нема потреба од потрага!“

Полицијата на МОСТАР во вторникот попладне контактирала со 20-годишна девојка по која трагал нејзиниот татко, пренесува Dnevni avaz. Според полициската управа во Мостар, девојката рекла дека заминала од дома по своја волја и дека се омажила и дека нема потреба од пребарување. Таа, исто така, и кажала на полицијата дека …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Работник добил автомобил од газдата: „Не можев да верувам!“

Расудин Мухиќ, вработен во тузланската месарницата „Брајловиќ“ од својот работодавачот добил автомобил „Голф 5“  како рамазански подарок.Тој не крие дека бил многу изненаден од овој гест, па решил да го сподели својот ентузијазам „Бев дома, дојдов од работа. Беше околу 10. часот. Некој тропна на вратата и јас излегов. Гледам, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОПАСНО ВОЗЕЊЕ – Вака гинат луѓето: Страшна снимка од БиХ, дал гас па претекнувал во тунел!

Опасно возење кое не е во склад со сообраќајните прописи вчера е забелажано во близина на Јабланица. Видеото го прикажува опасното возење на бескрупулозниот возач кој го престигнува автомобилот на полна линија, потоа влегува во тунелот и продолжува да го престигнува возилото, што ги загрозува животите на учесниците во сообраќајот. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Никому не му е гајле за короната: По завршувањето на мисата заиграле оро!

И’ покрај сите предупредувања за мерките за заштита од коронавирусот, во саботата во Прозор, Босна и Херцеговина, била организирана прослава со стотици граѓани а се заиграло и оро. Klix.ba пишува дека ова е прослава организирана после младата миса на велечесниот Јосип Дедиќ, кој ја започна својата свештеничка служба во парохијата …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕМА ДА ОСТАНЕТЕ РАМНОДУШНИ: Вака изгледа кога 400. дечиња ја пеат „Само војна да нема!“

Нема подрагоцено од детскиот живот… А кога тие, дечињата и тоа 400. на број ќе ја испеат „Само војна да нема“ не само што ќе ви затрепери душата туку и солзи ќе ви надојдат… Да не зборуваме многу туку погледнете го видеото: DA SE NAJEŽIŠ! Ovako izgleda kada 400 mališana …

Повеќе »

УЖАС ВО БИХ – ПОЛИЦИЈА РАЗОТКРИЛА РОДИТЕЛИ ОД ПЕКОЛОТ: Мајката со години гледала како таткото си ја силува ќерката!

Уапсени се 40. годишниот Д.М и 34. годишната Д.М. Девојчето било злоставувано три години  Припадници на полициската станица Вогошча завчера го уапсиле Д.М. (40) под сомнение дека сторил кривично дело, интимен однос со дете, дознава Аваз. Извор близок до истрагата открил дека ја силувал својата родена ќерка! Инспекторите во шок …

Повеќе »