Tag Archives: 4.8 степени

Нов силен земјотрес во БиХ, со јачина од 4,8 степени: „Се слуша земјата. Се скрши, се скрши“

Нов силен земјотрес е регистриран во БиХ. Се затресло во 6:28. Уште еден земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Босна и Херцеговина, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Според коригираните податоци на EMSC, јачината била 4,8 степени. Според прелиминарните податоци, земјотресот бил на 17. километри …

Повеќе »

„УДАРОТ ГО ПОМЕСТИ КРЕВЕТОТ“: Силен земјотрес ја погодил северна Италија

Силен земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала синоќа околу 20. часот ја погодил северна Италија. Според EMSC, епицентарот бил на длабочина од 15. километри. Удрил на 25. километри од Модена. 🔎 Historical seismicity in #Modena. The colored dots represent the #earthquakes that have stroke the region from …

Повеќе »