Проекција на „Домаќинство за почетници“ во режија на Горан Столевски

Коалиција МАРГИНИ, во партнерство со List Production и Младински Културен Центар со задоволство ве поканува на бесплатна проекција на „Домаќинство за почетници“ во режија на Горан Столевски, вечерва во киното Фросина во МКЦ со почеток во 20:00 часот.

Ни претставува чест да го одбележиме Меѓународниот ден против хомофобија, бифобија и трансфобија #IDAHOBIT со филмската приказна на Столевски која се занимава со универзалните вредности на семејството – она во кое сме се родиле и она кое самите сме го избрале, се вели во објавата од организаторот.


Дита никогаш немала намера да биде мајка, но сега околностите ја присилуваат да ги згрижи малата немирна Миа и бунтовната тинејџерка Ванеса, ќерки на нејзината девојка. Гледаме битка помеѓу три своеглави жени кои полека прераснуваат во семејство и ќе сторат сѐ за да останат заедно.

Режисер: Горан Столевски
Каст: Анамариа Маринка, Алина Сербан, Самсон Селим, Владимир Тинтор, Миа Мустафа, Џада Селим, Сара Климоска, Розафа Целај, Ајше Усеини
Година: 2023
Земји: Северна Македонија, Полска , Хрватска, Србија, Косово
Категорија: Петта категорија – филмови што не се препорачуваат за публика под 18 години


Сценарист и монтажер: Горан Столевски
Директор на фотографија: Наум Доксевски
Сценограф: Ана Жежничек
Костимограф: Роза Трајческа Ристовска
Дизајнер на звук: Ема Бортињон
Композитори: Ален Синкауз, Ненад Синкауз
Снимател на тон: Зоран Максимовиќ

Продуценти: Марија Димитрова, Клаудија Шмиеја-Ростворовска, Анкица Јуриќ Тилиќ, Беата Жежничек, Милан Стојановиќ, Блерта Башоли
Ко-продуценти: Кристина Берјесон, Џонас Келагер, Кристина Сејтон, Сем Џенингс
Извршни продуценти: Тим Хедингтон, Лиа Буман, Ана Лоча, Марчин Луцај, Јан Нашевски


Во продукција на: Лист Продукција (Северна Македонија), Мадантс (Полска), Кинорама (Хрватска), Сенс Продукција (Србија), Индустриа Филм (Косово)
Во копродукција со: Филм-и-Васт и Комон Граунд Пикчерс (Шведска), Козаверј Филм и Аделаида Филм Фестивал (Австралија)
Во асоцијација со: Танго (Америка), Ну Јуроп Филм Сејлс (Полска), Аделаида филм фестивал (Австралија)
Продажни агенти: New Europa Film Sales – Ну Јуроп Филм Сејлс (Полска)

Проекцијата е во рамки на проектот „Пристап до правда и човекови права“ поддржан од USAID North Macedonia, имплементиран од Коалиција МАРГИНИ, а во партнерство со HERA, Хелсиншки комитет за човекови права – Helsinki Committee for Human Rights и Association for Educational Development – Ekvalis / Еквалис.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Доделување на наградите „Гласник на невидливите“ за 2024

Денес во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје, со почеток во 19:30 часот, во организација на Македонска …