Tag Archives: земјотрес

(ВИДЕО+ФОТО) Најпопуларниот италијански актер, Микеле Мороне, се дружел со децата од Турција по земјотресот: Човек со големо срце на вистинското место!

Микеле Мороне е еден од најпопуларните италијански актери на денешницата, благодарение на филмот „365 дена“, по кој неговиот живот целосно се променил. Микеле е позната како еден од најпосакуваните мажи на денешницата. View this post on Instagram A post shared by Michele Morrone (@iammichelemorroneofficial) На социјалните мрежи се појавија видеа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брачен пар го пронашол бебето еден месец по земјотресот: Болницата се урнала, а детето исчезнало

Брачен пар од Турција, Нергис и Кумали Бакајли, по цел месец страв и неизвесност, го пронашле своето дете изгубено во разорниот земјотрес. Шестмесечно бебе исчезнало по земјотресот во Турција на 6 февруари, а во моментот на земјотресот било во болница во Караманмарас, оттогаш е изгубено. Не било јасно дали детето …

Повеќе »

(ВИДЕО) Две кози по 26 дена извлечени од урнатини во Турција, тие се живи и здрави

Две кози беа извлечени живи од урнатините во Нурхак 26 дена по деструктивниот земјотрес во Турција. Работниците кои ги отстранувале остатоците од урнатините во еден момент ги слушнале звуците на животните, известувајќи ги тамошните медиуми. Потоа, тие виделе две живи кози и ги извлекле. Maraş'ın Nurhak ilçesinde, depremden 637 saat …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОНЕЧНО Е СПАСЕН – Куче во Турција преживеало 23 дена под урнатините

Спасувачки тим во Хатај, Турција, пронашло живо куче под урнатините 23 дена по разорните земјотреси. Во земјотресите што во февруари ја погодија јужна Турција и северна Сирија загинаа повеќе од 50.000 луѓе, а многумина се уште се водат за исчезнати. Материјалните штети се огромни, а спасувачките екипи продолжуваат да ги …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО – КОЊ ПРЕЖИВЕАЛ ТРИ НЕДЕЛИ ПОД УРНАТИНИТЕ: Камерата снимила вистинско чудо во Турција, луѓето не можат да им веруваат на очите

Турските спасувачи, со надзор на ветеринарот, под урнатините извадиле коњ што поминал 21 ден заробен во зградата во Адијаман. Снимката на спасување била објавена од Турското Министерство за земјоделство и шумарство. Животното било извлечено од недостапниот терен. Откако ветеринарот извршил увид открил дека животното немало повреди опасни по живот, коњот …

Повеќе »

ЗЕМЈАТА НЕ СЕ СМИРУВА – Нова серија земјотреси во Турција, со најсилна магнитуда од 6,4 степени

Турција во последните два часа беше погодена од неколку земјотреси, од кои најсилен беше оној со јачина од 6,4 степени. Според податоците на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC), најсилниот земјотрес денеска бил во пограничната област меѓу Турција и Сирија, а се случил нешто по 20 часот по локално време. Епицентарот бил …

Повеќе »

(ВИДЕО) СНИМКА ПОРАДИ КОЈА СЕ ПЛАЧЕ – Што направиле сестрите со инкубаторите: ТОА ГО МОЖАТ само жените!

Кога разорниот земјотрес ја погоди Турција на 6 февруари, инстинктивниот одговор на две медицински сестри во болницата во Газиантеп била да ги заштитат бебињата во инкубаторите во одделот за неонатална нега. Сега тие се пофалени на мрежите ширум светот за нивната храброст и хуманост. На видеото што го сподели д-р …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДАЛИ Е ОВА МОЖНО?! ДЕВОЈКА (17) ПРОНАЈДЕНА ЖИВА ПО 11 ДЕНА: Алејна 248 часа била под урнатините!

Ова е нов рекорд! Седумнаесетгодишната Алејна Олмез била извлечена жива од урнатините 248 часа по земјотресот, а од урнатините на становите во Атеб во областа Каибаси во Кахранмараш била спасена од рудари кои се уште ги пребаруваат урнатините. Отсекогаш знаевме дека ќе извлечеме некој од урнатините“, вели еден од спасувачите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ ПРВИТЕ СНИМКИ ОД СИЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Работите паѓаа низ продавницата, во куќите се’ се тресело

Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди Романија, во областа околу градот Таргу Зиу, по што веднаш следеа афтершокови. Најсилниот земјотрес е почувствуван во Букурешт, но и во други градови, а граѓаните на Србија известија дека го почувствувале и тие. Како што јавуваат, тресењето …

Повеќе »