Неопходен минерал кој телото не го произведува – 8. намирници ќе го надоместат

Магнезиумот е минерал кој е неопходен за општото здравје на организмот и урамнотежено, добро расположение.
Магнезиумот е вклучен во над 600. ензимски реакции, вклучувајќи синтеза на протеини за производство на енергија, управување со гликозата во крвта, регулација на крвниот притисок и нервна функција. Телото не произведува само магнезиум, па затоа мора да го добиваме од надворешни извори.
И покрај клучната улога на магнезиумот во нашето целокупно здравје, на многумина им недостасува овој минерал.

Природно може да се најде во бројни здрави намирници.


This image has an empty alt attribute; its file name is nedostatok-na-magnezium.jpg

Една од најпознатите придобивки на магнезиумот е ефектот што може да го има врз нивото на стрес и квалитетот на сонот. Ова се должи на неговата способност да регулира невротрансмитер кој го смирува умот, па оттука и репутацијата на магнезиумот како „релаксирачки минерал“.
Студиите го поврзуваат поголемото внесување на магнезиум со подобар и подолг сон и покажале поврзаност помеѓу нискиот внес на магнезиум и нарушувањата на расположението како депресија и анксиозност. Исто така, важно е да се знае дека магнезиумот е неопходен за одржување на нивото на витамин Д. Истражувањата покажале дека магнезиумот помага да се активира витаминот Д, што значи дека ви треба соодветно ниво на магнезиум за да имате корист од витаминот Д, кој вклучува поддршка на здрав имунолошки систем и одржување на здрави коски.
Она што можете да го правите на дневна основа е на вашето мени да имате: семки од тиква, бадеми, спанаќ, индиски ореви, авокадо, црно чоколадо, путер од кикирики…


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Преподобен Висарион

Преподобен Висарион Роден и воспитан во Мисир. Рано се предаде на духовен живот и не …