Tag Archives: семки од тиква

(РЕЦЕПТ) ЗАЈАКНЕТЕ ГО ИМУНИТЕТОТ: Моќна комбинација на протеини, здрави масти, витамини и минерали

Потребно е да јадете само една лажица секое утро Сувото овошје е полно со хранливи материи, влакна, витамини и минерали, оревите се полни со протеини, омега 3 масни киселини и магнезиум, бадемите се исклучително богати со антиоксиданси, а семките од тиква содржат здрави масти кои имаат корисен ефект врз здравјето …

Повеќе »

Многу луѓе секој ден јадат семки од тиква: Еве што значи тоа за здравјето!

Отсекогаш се знае дека здравјето на уста влегува, но во тоа многумина се увериле кога почнале да јадат семки од тиква. Тиква се смета за едно од најстарите растенија што луѓето почнале да го јадат. Што не е изненадувачки со оглед на тоа што има привлечна овошна боја на плодот. …

Повеќе »

Мит или вистина: Специјалист открива дали семките од тиква се толку здрави?

Рускиот нутриционист и тренер Георги Сурењан појаснува дали семките од тиква се навистина толку здрави Семките од тиква се одличен извор на витамини, минерали и здрави масти. Ова семе може да се конзумира во која било форма: сирово, пржено, солено и не. Тие имаат вкус на јатки и се користат …

Повеќе »

РЕЦЕПТ за солен колач за оние со проблеми со СРЦЕТО: Мешавината од ПЕТ СОСТОЈКИ е одлична за намалување на високиот холестерол во крвта

Сè повеќе луѓе страдаат од висок холестерол во крвта Современиот, брз начин на живот често е изговор за луѓето да се хранат нездраво, ретко кој е подготвен да си го организира времето за да има можност барем два-три пати да се занимава со физичка активност. Поради ова, современиот човек е …

Повеќе »

Само еден грст семки од тиква спречува 9. опасни болести!

Откријте ги изненадувачките здравствени придобивки од семките од тиква и зошто треба да ги јадете наместо сите други „грицки“. Тие се одлични за физичкото и менталното здравје! Семките од тиква се користат за медицински цели илјадници години. Тие се богат извор на магнезиум, калциум, калиум, железо, цинк и витамин К. …

Повеќе »

СЕМКИТЕ ОД ТИКВА НЕ ТРЕБА ДА БИДАТ ПОВРЕМЕНА УЖИНА: Нема нешто што го немаат, само ВОЛКУ грамови дневно ќе ви решат многу проблеми!

Научниците и лекарите се согласуваат, особено психолозите, дека грицкањето семки го подобрува нашето расположение, но исто така велат дека тоа не е сè што можат да направат за нас.Нема ништо лошо во семките од тиква: освен што го намалуваат стресот и анксиозноста, тие се способни да не заштитат од дијабетес, …

Повеќе »

Зошто семките од тиква се ИДЕАЛНА ужина? Содржат толку многу корисни елементи што ќе ги јадете секој ден

Наместо нездрави грицки, земете семки од тиква Овие семки содржат калциум, магнезиум, калиум, цинк, витамини А, Б1, Б2, Б6, Ц, Д, Е, К. Бидејќи телото губи многу минерали со стареењето, семките од тиква се идеална летна ужина. Освен тоа, содржат и омега-3 и омега-6 масни киселини, кои се корисни на …

Повеќе »

Неопходен минерал кој телото не го произведува – 8. намирници ќе го надоместат

Магнезиумот е минерал кој е неопходен за општото здравје на организмот и урамнотежено, добро расположение. Магнезиумот е вклучен во над 600. ензимски реакции, вклучувајќи синтеза на протеини за производство на енергија, управување со гликозата во крвта, регулација на крвниот притисок и нервна функција. Телото не произведува само магнезиум, па затоа …

Повеќе »

Овие намирници ги намалуваат проблемите во МЕНОПАУЗАТА

Проблемите со менопаузата може да имаат сериозни последици за секојдневните активности на жената. Секоја жена во педесетите се соочува со обилни промени во телото, но и вртоглави промени во расположението, а сето тоа е резултат на менопаузата. Менопаузата може да ја препознаете по топли бранови, промени во расположението, ноќно потење …

Повеќе »