Tag Archives: спанаќ

(РЕЦЕПТ/ВИДЕО) Ручек готов за 15 минути: Солени мафини со печурки и спанаќ кои ќе ви се допаднат

Оброк подготвен за „минута“… Во слатка или солена варијанта, мафините ги сакаат сите. Солените мафини се идеална опција доколку не знаете што да направите за ручек и немате многу време. Овој хранлив и вкусен оброк ќе им се допадне на сите генерации. Состојки: 200 гр спанаќ 9 јајца 150 гр …

Повеќе »

Неопходен минерал кој телото не го произведува – 8. намирници ќе го надоместат

Магнезиумот е минерал кој е неопходен за општото здравје на организмот и урамнотежено, добро расположение. Магнезиумот е вклучен во над 600. ензимски реакции, вклучувајќи синтеза на протеини за производство на енергија, управување со гликозата во крвта, регулација на крвниот притисок и нервна функција. Телото не произведува само магнезиум, па затоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Оваа совршена тестенина со сирење и домати е хит на ТикТок – ви донесуваме рецепт!

ПАСТАТА со фета сирење и шери домати стана вистински хит на „ТикТок“, а „Екран“ рецептите ви го донесува рецептот што ќе направи да изгледате совршено секој пат. За подготовка на четири порции од оваа вкусна тестенина ќе ви требаат околу 40 минути. Процесот е прилично едноставен и вашите тестенини ќе …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПИТА ОД СТОЕН ЛЕБ со спанаќ и сирење: БРЗИНСКИ ОБРОК кој сигурно ќе ве засити!

Ви донесуваме одлична идеја за брза вечера или појадок Состојки: неколку кришки стоен леб 4 јајца 30 мк масло 1 чаша јогурт (180 гр.) сол малку спанаќ (замрзнат, 3 брикети) бело сирење жолто сирење Подготовка: изматете ги јајцата, па додадете масло, јогурт, сол, црвен пипер и одмрзнат спанаќ, или свеж. …

Повеќе »

(ФОТО) Истурена пита со спанаќ

Потребно е: околу 300 г. исчистен спанаќ 2 јајца 100 г. свежо сирење или урда 50 г. кисела павлака 150 мл. јогурт 100 мл. млеко 1 шоља (од 200 г.) пченкарен гриз – палента 1/2 кесичка прашок за печиво брашно по потреба сол масло Подготовка: прво измијте го спанаќот, исечете …

Повеќе »

(Рецепт) Спанаќ, морков и киви го чистат организмот од никотин

Брз и здрав начин пушачите да го исчистат своето тело од никотин е да јадат што повеќе здрави намирници. Доколку редовно се конзумираат морков, зелен чај, спанаќ, киви, лимон, портокал, брокула, карфиол, бриселски зелкички и зелка, можат да помогнат од телото да се исфрли штетниот продукт од цигарите. Зелен чај …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Брзи мафини со спанаќ

Потребно е: 250 г.кори за пита 3 јајца 1/2 лажичка сол 250 г. сирење 100 мл минерална вода 50 мл масло 1/2 кесичка прашок за печиво 50 г. свеж спанаќ малку сусам Подготовка:јајцата со малку сол изматете ги пенесто. Изронете го сирењето и додајте во јајцата. На смесата додајте и …

Повеќе »

(ФОТО) Солен ролат од спанаќ и сирење:Предјадење кое ќе ве воодушеви!

Потребно е: 850 г спанаќ 4 лажици меко брашно 4 јајца 1 лажичка сол малку црн пипер Фил: 250 г сирење по вкус (најдобро некое крем сирење) 250 г кисела павлака 150 г сечкана шунка Подготовка:измијте и иситнете го спанаќот и насолете. Оставете да отстои, а може и малку да …

Повеќе »

(ФОТО) Јадење од стоен леб со бешамел и спанаќ

Неретко ни останува леб кој се суши и навистина е греота да се фрли. Ви предлагаме стоениот и сув леб да го искористите за подготовка на едно вкусно јадење. Потребно е: стоен леб брашно млеко путер сол Фил: 200 г жолто сирење 200 г бело сирење 2 јајца 350 г …

Повеќе »