Tag Archives: спанаќ

(ВИДЕО) Јогурт погача за вашите свечености

Секогаш кога подготвуваме некаква свеченост сакаме да пробаме нешто ново, но вкусно и потврдено. Токму такво нешто е јогурт погачата од кујната на баба… Состојки 800 – 900 г. брашно 30 г квасец 200 мл јогурт 200 мл млеко 1 лажица шеќер малку сол 50 мл масло 150 г фета …

Повеќе »

(ФОТО) Тортички од јајца

Состојки: 6 јајца 250 мл млеко 170 г спанаќ малку сол, црн пипер 1 црвена пиперка 50 г чедар Подготовка:добро изматете ги јајцата со млекото, додајте зачини, уфрлете го ситно сечканиот спанаќ, пиперката исечкана на коцки и иситнетиот чедар. Намрсете го калапот за мафини, со масло или путер, и истурете …

Повеќе »

(ФОТО) Богата пита со спанаќ и месо

Состојки: 300 г. спанаќ, 5 јајца, 5 лажици брашно, 5 лажици гриз, 200 г сирење, 5 лажици пченкарно брашно, 100 мл млеко, 250 г мелено месо, сол, црн пипер, 100 мл масло, црвен пипер, 1 главичка кромид, 1 кесичка прашок за печиво. Подготовка:на масло пропржете го ситно сечканиот кромид, додајте …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Макарони со спанаќ: Брз и вкусен ручек

Куглоф – вечна инспирација за нешто ново. Овојпат во солена варијанта, од макарони и спанаќ. Прекрасен, многу декоративен, а за вкусот,ако го пробате и самите ќе видите дека е неописливо добар… Потребно е: 250 г макарони 3 јајца 100 г павлака 200 г сирење 200 г спанаќ 1/2 страк праз …

Повеќе »

(ФОТО) Солен ролат од спанаќ и сирење:Предјадење кое ќе ве воодушеви!

Потребно е: 850 г спанаќ 4 лажици меко брашно 4 јајца 1 лажичка сол малку црн пипер Фил: 250 г сирење по вкус (најдобро некое крем сирење) 250 г кисела павлака 150 г сечкана шунка Подготовка:измијте и иситнете го спанаќот и насолете. Оставете да отстои. За тоа време рерната вклучете …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Брзи мафини со спанаќ

Потребно е: 250 г.кори за пита 3 јајца 1/2 лажичка сол 250 г. сирење 100 мл минерална вода 50 мл масло 1/2 кесичка прашок за печиво 50 г. свеж спанаќ малку сусам Подготовка:јајцата со малку сол изматете ги пенесто. Изронете го сирењето и додајте во јајцата. На смесата додајте и …

Повеќе »

(ФОТО) Виткана пита со спанаќ и сирење

Состојки 1 пакетче готови кори (500 г.) Фил 1 2 јајца 1 чаша јогурт 1 чаша газирана вода 1 неполна чаша масло 1 преполна чаша брашно 1 пак. прашок за пециво 1/2 лажиче сол Фил 2 300 гр сирење или урда (изварка) 500 гр спанаќ (блитва, зелје…) 1 јајце по …

Повеќе »

(ФОТО) Истурена пита со спанаќ

Потребно е: околу 300 г. исчистен спанаќ 2 јајца 100 г. свежо сирење или урда 50 г. кисела павлака 150 мл. јогурт 100 мл. млеко 1 шоља (од 200 г.) пченкарен гриз – палента 1/2 кесичка прашок за печиво брашно по потреба сол масло Подготовка: прво измијте го спанаќот, исечете …

Повеќе »