Tag Archives: црно чоколадо

11. намирници пребогати со железо: Ова морате да го јадете за максимално јака крвна слика и здрав организам!

Овој минерал има една од најважните улоги во човечкото тело… Железото е минерал кој игра многу важна улога во организмот, а главната се однесува на трансферот на кислород низ телото и производство на црвени крвни зрнца. Тоа е основна хранлива материја, што значи дека мора да се земе во организмот …

Повеќе »

(ФОТО) Осум продукти кои можат да траат со години

Овие продукти имаат можност за поголема долготрајност. Тие се лесно достапни за сите и постојат во секоја кујна. Веста дека после 106 години овошјето на Капетан Скот кое било откриено од Фондот за наследство на Антарктикот и сеуште “мирисаше вкусно”, го поставува прашањето: дали постојат продукти кои можат да издржт …

Повеќе »

Највкусен мевлем на светот: Ги лекува кашлицата и болката во грлото подобро од лекови!

Испитаниците кои го конзумирале се опоравиле побрзо, за околу 2 дена, од оние што пиеле вообичаени сирупи за кашлица… Следниот пат кога ќе почувствувате чувство на пецкање во грлото и ве боли толку многу што не можете да проголтате цврста храна, пред да земете сируп за кашлица земете црно чоколадо. …

Повеќе »

(ФОТО) КОЛКУ ПОВЕЌЕ ЧОКОЛАДО ЌЕ ИЗЕДЕТЕ ТОЛКУ СТЕ ПОПАМЕТНИ: Науката потврдува а еве на основа на што!

Љубители на чоколади, немате за што да се грижите повеќе! Конечно, докажано е дека редовното консумирање чоколадо е корисно за човечкото тело преку многу аспекти. Пронајдена е позитивна корелација помеѓу внесот на чоколада и когнитивните функции на мозокот. Ако сакате да ја зачувате вашата меморија и да го подобрите разбирањето, …

Повеќе »

Црното чоколадо делува слично како канабисот и го намалува ризикот од оваа опасна болест

Се повеќе луѓе имаат проблеми со депресијата па е потребно да се свртиме кон алтернативните антидепресиви. Следниот пат кога ќе почувствувате дека сте лошо расположени или депресивни ви советуваме наместо некои лекови да земете црно чоколадо. Луѓето кои редовно јадат црно чоколадо се помалку депресивни од оние кои не го …

Повеќе »

(ФОТО) Диета која „го залудела светот“: Ова овошје ве држи сити, а килограмите „се топат“

Бананите, овој фантастичен извонреден, содржат три вида шеќер: фруктоза, сахароза и гликоза, но исто така и влакна, и оваа комбинација го прави чувството за ситост да трае долго време. Истражувањата покажаа дека само две банани дневно се доволни за 90-минутен тренинг. Ако сте обожавател на банани, оваа диета најверојатно ќе …

Повеќе »

(ФОТО) Две шолји од овој напиток пред спиење и витата линија е гарантирана!

Излегува дека две чаши црвено вино пред спиење би можеле да бидат волшебна „таблетка“ која ви помогнува да загубите тежина (која отсекогаш сте ја посакувале), покажуваат две најнови истражувања од Универзитетите Вашингтон и Харвард, медицинско школо. Ева зошто: излегува дека полифенолот кој се нарекува ресвератрол во црното вино и кој …

Повеќе »

(ФОТО) Поради овие три причини треба често да јадете црно чоколадо!

Можеби е тешко да се поверува но и чоколадото е здраво. Истражувањето покажало дека го поправа здравјето на срцето и го намалува крвниот притисок, а има и противвоспалителни и антиоксидансни својства, го поправа расположението и го намалува ризикот од хронични болести. Повеќето стручњаци сметаат дека чоколадото својата полезност ја должи …

Повеќе »

Монте торта

Преубава кремаста и сочна торта, комбинација од повеке торти, која на крај го добила името Монте торта. Состојки: Пандишпан: 10 белки 10 лажици шеќер 100 г. мелени ореви 7 лажици брашно 1 пециво Фил 500 мл. млеко 10 лажици шеќер 7 лажици брашно 10 жолчки 200 г. црно чоколадо 200 …

Повеќе »