Tag Archives: бадеми

ПРЕВЕНЦИЈА -БАДЕМОТ е најдобар пријател на женското здравје! Ова се четири научно докажани ЗДРАВСТВЕНИ ПРИДОБИВКИ

Бадемите се нутритивни акумулатори… Ви откриваме четири научно докажани здравствени придобивки од бадемите и едноставни начини како да ги вклучите во вашата исхрана. Бадемите се хранливи Порција бадеми, околу четвртина шолја или 23 цели јаткасти плодови, е богата со масти здрави за срцето, плус 6 грама растителни протеини и 4 …

Повеќе »

Супер храната што ја јаделе нашите баби: Полна со хранливи материи кои спречуваат рак и Алцхајмерова болест

Диететичарката Кејтлин Колучи рекла: „Ознаката ‘суперхрана’ е популарен начин компаниите да рекламираат одредена храна и да продаваат производи, но многу попознати овошја и зеленчуци кои се во супермаркетите со децении имаат исто толку здравствени придобивки. Кејтлин открива десет намирници кои спаѓаат во суперхрана и ги објаснува нивните здравствени придобивки. Некои …

Повеќе »

Сите придобивки од бадемите: Познати како храна богата со хранливи материи

Вашата омилена попладневна закуска штотуку стана повкусна Една неодамнешна студија за бадеми покажа дека еден од најздравите јаткасти плодови содржи единствена масна киселина поврзана со подобрување на здравјето на цревата. Ново истражување за бадемите Истражувачка група на Кралскиот колеџ во Лондон објави мала студија која покажа дека јадењето на грст …

Повеќе »

Прескокнете ја павлаката, носете бадеми насекаде: Шест начини како секој оброк да го направите похранлив

Во денешно време, со напорен распоред, тешко е да се одлучите што да готвите, здравата исхрана е вистински предизвик. Ја отстрануваме дилемата како да се храниме здраво, бидејќи постојат „трикови“ кои ќе ви помогнат со малку дисциплина да ја подобрите вашата секојдневна исхрана. Добро би било сите да најдеме доволно …

Повеќе »

Пет намирници богати со витамин Е: Телото не го произведува, па затоа треба да се свртиме кон храната

Витаминот Е е моќен антиоксиданс и хранлива материја растворлива во масти, што значи дека му се потребни масти за да се апсорбира. Главно функционира како антиоксиданс или корисна молекула која се бори против слободните радикали. Ние го поврзуваме со заштита на кожата од оштетување на сонцето и одржување на колагенот, …

Повеќе »

НАУЧНО ДОКАЖАНО – ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕПОРАЧУВААТ: Пушачите и љубителите на кафе да јадат по 10. БАДЕМИ ДНЕВНО, еве зошто!

Постојат многу совети за подобрување на квалитетот на сонот и навиките за спиење. Одредени совети ќе им помогнат на некои, но не на сите… Урамнотежената исхрана е најдобриот сојузник во борбата против бројните здравствени проблеми. Имено, едно истражување покажало дека само две недели редовно консумирање бадеми е поврзано со намалување …

Повеќе »

За вечера јадеме сосема погрешна храна – лекарите препорачуваат пет намирници, ја решаваат и несоницата

Два до три часа пред спиење, многумина препорачуваат да не јадете ништо. Меѓутоа, ако сте гладни и не сакате да заспиете на празен стомак, можете да ги јадете овие намирници без никакво каење. За вечера, најпаметно е да изберете нискокалорична храна барем еден час пред спиење. а особено треба да …

Повеќе »

Дали знаете за што служи витаминот Ф и каде го има?

Витаминот Ф, кој е составен дел од растителни масла, е неопходен за правилен раст и развој на организмот. Овој витамин се состои од есенцијални полинезаситени масни киселини: лион, линолеична и арахидонска киселина. Витаминот Ф влијае на оксидативните процеси на метаболизмот, согорува заситени масти и помага да се изгубат вишокот килограми. …

Повеќе »

Трикови за борба против гладот ​​- што да јадете и брзо да ослабете!

Ако планирате диета, или сакате да го намалите внесот на храна, еве неколку намирници кои ќе ви помогнат да го регулирате апетитот. Јаболко пред јадење Идеално е да се јаде јаболко половина час пред оброк, бидејќи поттикнува чувство на ситост. Со оглед на тоа што се полни со вода и …

Повеќе »