Tag Archives: храна

Дали се мачите со меморијата и концентрацијата? Пробајте ги овие пет намирници што секојдневно ги јадат нутриционист и експерт за мозок од Харвард

Нашиот мозок е покренувач на речиси се, нашите мисли, меморија, концентрација, движење, дишење или отчукувањата на срцето. Дали сте знаеле дека одредена храна може да ја зголеми неговата сила, острина и меморија? Мозокот и исхраната, исто така, играат клучна улога во долговечноста, така што, според американскиот Национален институт за стареење, …

Повеќе »

10. необични симптоми во бременоста

Бременоста е обележана со физички промени во телото на жената што се појавуваат како механизам за прилагодување за развој на нов живот. Сепак, некои од овие промени можат да произведат симптоми што можеби не сте ги очекувале. Ова се најчудните симптоми цо бременост:а Труднички ринитис Многу слично на обичната настинка, …

Повеќе »

Нутриционистите советуваат: Ова се пет нутриенти за подобра функција на тироидната жлезда

Проблемите со тироидната жлезда стануваат почести и кај помладите луѓе. Проблемот со тироидната жлезда, од воспаление до ослабена работа, стана болест на модерните жени поради, како што се верува, се повеќе стресен начин на живот. Како прво, ова е генетски наследна болест или слабост на организмот, а потоа под влијание …

Повеќе »

6. НАМИРНИЦИ КОИ ПОМАГААТ ПРИ РАЗРЕДУВАЊЕ НА КРВТА: Полни се со витамини и хранливи материи кои позитивно влијаат на здравјето

Хранливите материи и кислородот, кои ги добиваат преку крвта, се клучни за правилно функционирање на внатрешните органи. Меѓутоа, ако вискозноста во крвта е зголемена, тоа ја нарушува исхраната на органите, што предизвикува формирање на згрутчување на крвта. Главната причина за густа крв е нездравата исхрана. Симптомите на оваа состојба може …

Повеќе »

Експертите ја препорачуваат оваа храна за здравјето на цревата

Можеби забележавте дека во последно време, се’ повеќе производители ја нагласуваат количината на влакна на пакувањето на нивните прехранбени производи. Ова не е случајно и сигурно не е лош или штетен маркетиншки потег. Најновите истражувања покажаа дека повеќе од 70. проценти од нашиот имунолошки систем зависи од дигестивното здравје. Може …

Повеќе »

(Часови и денови) Месечева диета до крајот на годината: Нема јо-јо ефект и 24-часовно гладување!

Многу луѓе не сакаат диети кои бараат ограничувања во изборот на храна и ограничувања во бројот на калории, и, покрај тоа, тие често даваат само привремени резултати. Ако тоа е случај со вас, пробајте ја Месечевата диета, која ја регулира тежината и го чисти телото од токсини, а тежината не …

Повеќе »

Ова растение го регулира ПОРЕМЕТУВАЊЕТО НА ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА: Многумина го сметаат за плевел, а всушност е многу ЛЕКОВИТ!

Хипократ најмногу  го сакал… Тушт (Portulaca oleracea) е едногодишен растителен вид кој често се смета за плевел, и е исклучително лековито растение што се користи во народната медицина и гастрономијата. Содржи омега киселини Потекнува од Азија, но се прошири низ целиот свет. Тоа е исклучително здраво растение кое содржи поголема …

Повеќе »

Пет намирници за здраво ниво на хемоглобинот

Бројот на црвени крвни клетки открива дали телото прима соодветни количини на кислород за да функционира правилно. Што е хемоглобин Хемоглобинот е металопротеин кој се наоѓа во црвените крвни клетки. Неговата главна улога е пренос на кислород од белите дробови до сите ткива и органи и враќање на јаглерод диоксид …

Повеќе »

Осум знаци дека на организмот му недостасува цинк

За да може нашето тело да функционира правилно, потребно е и доволно количество од минералот цинк. Откријте која храна содржи најмногу од него и кои се знаците дека му недостасуваат на телото. Минералот цинк е еден од петте најважни минерали за човечкото тело, заедно со железото, калциумот, магнезиумот и калиумот. …

Повеќе »