Tag Archives: храна

Што не смее а што смее да се јаде и пие кога се користат антибиотици

Антибиотиците се препишуваат почесто отколку што треба, ги земаме кога треба и кога не треба. Кога ја земаме оваа терапија, важно е да се знае дека постојат одредени намирници кои е подобро да се избегнуваат во овој период. Бактериските инфекции се третираат со антибиотици. Сепак, бактериите можат да станат отпорни …

Повеќе »

Вистини и заблуди за замрзнатата храна

Фрижидерите со замрзната храна се местото каде што се наоѓаат најбезбедните прехранбени производи. Со примена на нови методи во замрзната храна, од технологија до дистрибуција, овие производи стануваат се поприфатливи и препорачливи. Спротивно на општо прифатеното мислење, замрзнатата храна може да биде многу подобар избор доколку знаете што барате и …

Повеќе »

(ВИДЕО) РУСКИ ТОВАРЕН БРОД ПРИСТИГНАЛ НА МВС: Космонаутот морал рачно да го закотви – донел многу потребен товар на вселенската екипа

Рускиот товарен брод „Прогрес МС-16“ рачно слетал на Меѓународната вселенска станица (МВС), доставувајќи им храна на руските астронаути, резерви на азот за да компензира за истекување на воздухот во модулот „Ѕвезда“ и облоги за негово отстранување. Бродот беше лансиран на 15. февруари од космодромот Бајконур на ракетата носач Сојуз 2.1. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Познатата актерка танцувала во кујната – Вниманието го украл нејзиниот извајан стомак

47-годишната Кејт Бекинсејл секој ден е во се подобра форма. Славната актерка уште еднаш ги импресионираше своите следбеници со фит линија. Танцуваше во кујната во лежерна облека. Облекла спортски топ и го покажа извајаниот стомак.   View this post on Instagram   A post shared by Kate Beckinsale (@katebeckinsale) Иако …

Повеќе »

Создаваат непријатност и киселина во желудникот: Овие намирници сведете ги на минимум!

Овие намирници лошо влијаат на желудникот. Препорачливо е да ја исфрлите оваа храна од вашата исхрана или барем да ја намалите употребата… Стомачната киселина може да биде предизвикана од различни фактори. Најчестиот предизвикувач за создавање на ова непријатно чувство во стомакот е нездравиот начин на живот и лошите навики во …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГЛУВЦИ ВО ВИТРИНА ЗА ХРАНА: Луѓето на аеродромот се разбегале кога го виделе ГРОЗНИОТ ПРИЗОР!

Каде што има храна за луѓе,тука нема животни, особено глувци. Не знаеме што се случило со овој бифе-ресторан, но не сакаме ниту да претпоставиме. Неколку глувци се појавиле во витрината за храна. Корисниците на Редит кои што го гледале ова видео не можеле да го скријат своето гадење затоа што …

Повеќе »

(ВИДЕО) Забележала лисицата и ја повикале да дојде, се изненадиле од она што се случило

Жена во Канада забележала лисица и ја поканила да дојде, а потоа се изненадила кога навистина и пришла. Снимката од Саскачеван се појави на Румбле и изненади многумина. Лисицата најверојатно дошла затоа што претходно ја хранеле работници од разни компании во околината, па не се исплашила. Погледнете како изгледало тоа: …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЖЕНА НАРАЧАЛА ХРАНА, А ДОСТАВУВАЧОТ И ОТКАЖАЛ ВО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ: Го видела од прозорецот и снимила НЕПРИЈАТНА СЦЕНА!

Една жена се пожалила дека нарачала испорака за на нејзината нарачката ненадејно биде откажана. Кога погледнала низ прозорецот, имала што да види. Имено, таа се шокирала кога забележала дека возачот на службата за достава ја јаде нејзината храна – пред нејзината куќа! Таа брзо го земала мобилниот телефон и ја …

Повеќе »

11 намирници кои ја подобруваат меморијата и го намалуваат ризикот од развој на Алцхајмерова болест!

Дали знаевте дека на вашиот мозок исто така му е потребна исхрана за правилно функционирање? Според научните истражувања, мозокот троши околу 20% од вкупните калории што ги акумулираме дневно. Сепак, не е толку лесно да се „нахрани“ мозокот – важно е да се избере храна што содржи антиоксиданти, масни киселини …

Повеќе »