КАКО ДА РЕАГИРАТЕ КОГА ЖИВОТОТ НОСИ НЕВОЛЈИ И ПРОБЛЕМИ: Мудрата приказна за прстенот на кралот Соломон дава моќен совет!

Приказната за прстенот на кралот Соломон – дава совети како да се однесувате кога ќе се соочите со неволји и проблеми во животот!
Животот е патување кое не соочува со различни раскрсници, предизвици, препреки, моменти на радост, но и тага и разочарување. Кога ќе се појават тешкотии, многу луѓе се прашуваат како да продолжат; размислуваат дали да се откажат од она што го сакале, а некои влегуваат во фаза на очај.
Колку и да е често непредвидлив, животот е благослов – шанса која не се дава на секого. Кога се соочуваме со мрачни облаци, важно е да бидеме свесни дека не се соочуваме со нив прв пат, а можеби не и последен пат и дека се ќе помине. Сè се менува, па денешниот ден полн со турбуленции е лесно мудра приказна и интра може да се замени со мирно пристаниште. Токму тоа ни го кажува инспиративната приказна за прстенот на кралот Соломон.

Приказната за прстенот на кралот Соломон


This image has an empty alt attribute; its file name is kral-solomon-prsten.jpg
Царот Соломон бил мудар и активен владетел. Секој ден морал да носи тешки одлуки, поради што големиот крал бил многу брз. За да се ослободи од гневот поради лошите околности, побарал совет од мудрец.
По некое време мудрецот му го донел прстенот на кралот и му рекол: „Погледни го овој прстен кога ќе те обземат емоции. Ако се налутиш, ќе те смири, ако си многу среќен, ќе те разлади“.
Царот Соломон го зел прстенот и го прочитал натписот: „Сè ќе помине“. Помислив и се смирив. Во тешките моменти и во моментите на радост гледаше во прстенот кој го потсетил дека ништо на овој свет не е трајно, се се менува секоја секунда.
Тешкотиите минуваат како среќни денови. Кога еден ден ни прстенот не му помогнал на кралот, во срцето сакал да го фрли. Но, кога го извадил, видел уште еден натпис: „И ова ќе помине“.
Тече струјата на животот, нашата состојба, емоциите се менуваат. Секогаш мора да имаме на ум дека и најтешкиот проблем во животот ќе стане спомен по некое време.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

,,Гласна тишина” – самостојна изложба на младата визуелена уметница Мартина Спасовска

Вечерва со почеток од 20:00 часот во фоајето на Центарот за Култура Трајко Прокопиев во …