ЈАПОНСКА ТЕРАПИЈА СО ВОДА КОЈА ПРАВИ ЧУДА ЗА ОРГАНИЗМОТ: Еве кога треба да се испие првата чаша вода во текот на денот!

Јапонска водена терапија од народната медицина – еве кога треба да ја испиете првата чаша вода во текот на денот.
Хидратацијата на телото е неопходна за да функционира нашето тело, тоа е клучно за здравјето и животот. Водата е суштински елемент за секоја функција во телото, и кога не консумираме доволно течности, функцијата во нашето тело може да биде побавена и загрозен.
Недоволната потрошувачка на вода често е предизвикувач за болести на бубрезите, мозокот, мускулите, нервниот систем, метаболизмот, регулирање на телесната температура, нормално функционирање на зглобовите и коскениот систем.


Освен што е неопходна за здравјето и дека без неа чистењето, односно детоксикацијата на организмот е невозможно, водата има големо влијание врз нашата енергија. Сигурно додека го набљудувате морето, езерото или реката, сте забележале колку е релаксирачки погледот на водата. Исто така, пливањето ја ублажува напнатоста во мускулите, смирува и ја отстранува негативната енергија.
Според јапонската народна и природна медицина, треба да испиете чаша вода веднаш по будењето.
Наутро испијте 4. чаши вода, секоја по 150 милилитри, со пауза од 5-7 минути. После тоа, не јадете или пијте ништо 45 минути, а потоа распределете околу 2,5 литри вода во текот на денот.
Не пијте многу ладна или многу топла вода – нејзината температура треба да биде слична на телесната температура.
Можете да истурите малку сок од лимон во утринска чаша вода, доколку немате проблеми со стомакот, бидејќи оваа комбинација се покажа како многу успешна во забрзување на метаболизмот и губење на тежината.
Според Јапонците, овој метод го ублажува стресот, ви заштедува вишок килограми, ви дава повеќе енергија и го забрзува метаболизмот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Мила Србиноска гордо го вее македонското знаме на Европското првенство во хип хоп по освоениот бронзен медал

Вчера (23.06.2024) започна Европското првенство во хип хоп во Жнин, Полска – „HIP HOP BATTLE …