Tag Archives: јапонија

(ВИДЕО) Додека се околу него се лула од земјотрес реакцијата на овој Јапонец е ХИТ!

Неверојатно, но вистинито Земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа на Јапонија во саботата, а епицентарот беше во близина на островот Хоншу. Додека целата земја беше во паника и многумина стравуваа за своите животи и безбедност, видеото од Јапонец како седи како статуа го обиколи …

Повеќе »

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС КАЈ ФУКУШИМА: Повторно тресело во Јапонија – нема предупредување за цунами!

Земјотрес со јачина од 4,7 степени денес го погоди североисточниот дел на Јапонија, а според националната метеоролошка агенција, епицентарот на земјотресот се наоѓал источно од префектурата Фукушима на длабочина од 50. километри. Агенцијата соопшти дека нема извештаи за жртви или штети на зградите во земјотресот, а властите не издале официјално …

Повеќе »

(ВИДЕО) Земјотрес со јачина од 7,1 степени во морето источно од Фукушима – на луѓето им порачале да се оддалечат од брегот

Силен земјотрес со јачина од 7,1 степени го погоди источниот брег на Јапонија во саботата, се треселе и згради во Токио, но според првите информации нема големи штети и не е издадено предупредување за цунами. Епицентарот на земјотресот бил покрај брегот на префектурата Фукушима на длабочина од 60 километри, објави …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) На момче од Јапонија му се смееле кога на Роналдо му го рекол својот сон: Еве каде е денес!

Во 2014 година РИЈОТА ИВАОКА имал можност да се сретне со Кристијано Роналдо и да му постави прашање пред публиката. Роналдо тогаш го застапуваше Facial Fitness Pao, јапонски производ за убавина. Иваока во тоа време бил 12-годишник и доби шанса да постави прашање за Роналдо. „Сакам да играм со тебе. …

Повеќе »

ЈАПОНИЈА 1945.: Најтажна фотографија снимена после атомскиот напад на Нагасаки

Една од најтажните фотографии е направена по атомскиот напад на Нагасаки во Јапонија во 1945. година. Според приказната која се крие зад неа, потсетува на „Гробиштата на пожарникарите“, јапонска аниме-драма од 1988. година. На фотографијата се гледа како едно јапонско момче го носи телото на неговиот помлад брат кој загинал …

Повеќе »

НАЈСТАР ФУДБАЛЕР – Тој го продолжил договорот иако во февруари ќе наполни 54 години

Мијура нема намера да се пензионира Тој го продолжил договорот иако во февруари ќе наполни 54. години Мијура нема намера да се повлече. Легендарниот јапонски фудбалер Казујоши го продолжи договорот со јапонскиот премиерлигаш Јокохама за уште една година, иако на 26. февруари ќе наполни 54 години. Во септември минатата година, …

Повеќе »

(ФОТО) ЗАПИШАНА ВО ГИНИСОВАТА КНИГА НА РЕКОРДИ – Најстарата жена на светот го прославила 118. роденден: „Планирам да бидам жива и здрава барем до 120!“

Таа гордо ја носи титулата најстара жива личност на светот Кејн Танака, Јапонка, која според Гинисовата книга на рекорди е најстарата жива личност, денес наполни 118 години. Танака е родена на 2. јануари 1903. година и својот прекрасен ден го прослави во дом за стари лица во Фокуока, Јапонија, каде …

Повеќе »

(ФОТО) ЈАПОНИЈА – Ѕирнете во најубавиот парк на светот: Четири милиони сини цветови пружаат неверојатна магија

Јапонија е инаку препознатлива по цвеќето сакура, а четири милиони ситни сини цвеќиња, кои потсетуваат на мали сини самовили, цветаат секоја година во Хитачи во Ибараки. Тогаш паркот изгледа волшебно и плени со својата посебна убавина. На тоа место има околу 4,5 милиони расцветани цвеќиња кои обезбедуваат најубав поглед и …

Повеќе »

(ФОТО) Нов Бермудски триаголник: Место на кое изчезнале 700. лица

Постојат приказни дека големиот монголски водач Кублај Кан се обидел да ја нападне Јапонија во 13. век, но дека изгубил 40.000 луѓе во Змејовиот триаголник. Ѓаволското море (јапонски Ма-но Уми), попознат како Змејов триаголник, е област во Тихиот океан околу јапонскиот брег и островот Огасавара, кој вклучува голем дел од …

Повеќе »