Tag Archives: јапонија

Корона вирусот се уништил самиот себеси – чудо во Јапонија!

Драстичниот пад на новите инфекции и смртни случаи во голема мера се припишува на одличниот процент на вакцинирани, јавното прифаќање за носење маски и други епидемиолошки фактори. Но, некои научници сè уште веруваат дека овој пад е единствен. Пандемијата на коронавирус во Јапонија доживеа неочекуван пресврт, а нивните научници тврдат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ова е најфреквентниот пешачки премин во светот – дневно минуваат половина милион луѓе!

СТАНА заштитен знак на јапонската метропола. Преминот Шибуја во Токио е најпрометниот во целиот свет. Кога ќе се вклучи зеленото светло на семафорот за пешаци, преминот го користат во просек околу 2.500 луѓе. И така на секои три минути, па некои проценки велат дека секој ден низ овој премин поминуваат …

Повеќе »

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА НА НАЈМОЌНИТЕ ПАСОШИ ВО СВЕТОТ: Европа доминира, еве каде е Македонија а каде останатите земји од бивша Југославија!

Лондонската фирма за советување за државјанство и престој Henley & Partners објавила ревидирана листа на најмоќните пасоши во светот. Последниот извештај на Henley покажува дека глобалниот јаз во слободата на патување никогаш не бил поголем. Таканаречениот индекс на Henley пасош е базиран на податоци дадени од Меѓународната асоцијација за воздушен …

Повеќе »

Првпат се појавил овој симптом на корона -го има и во соседството!

На постар човек кој се заразил со коронавирус му бил дијагностициран синдром на нервозни црева, и како што е наведено, овој синдром првпат се појавил како симптом на корона. Лекарите во Јапонија лекувале пациент (77) за коронавирус, и веднаш по дијагностицирањето на болеста, тој почна да се жали на вознемиреност …

Повеќе »

(ФОТО) Во Јапонија прават куќи од стиропор отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни

Куќите од стиропор можеби воопшто не звучат како добра идеја ако мислиме на ветер и бури, но се чини дека Јапонците пронајдоа рецепт како куќите од овој материјал да ги направат отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни. Иако повеќе потсетуваат на домовите на хероите од цртан филм, куќите од стиропор …

Повеќе »

ЈАПОНСКА ТЕРАПИЈА СО ВОДА КОЈА ПРАВИ ЧУДА ЗА ОРГАНИЗМОТ: Еве кога треба да се испие првата чаша вода во текот на денот!

Јапонска водена терапија од народната медицина – еве кога треба да ја испиете првата чаша вода во текот на денот. Хидратацијата на телото е неопходна за да функционира нашето тело, тоа е клучно за здравјето и животот. Водата е суштински елемент за секоја функција во телото, и кога не консумираме …

Повеќе »

(ВИДЕО) Срамен потег на Французинот: Ги срушил шишињата за никој друг да не пие вода

Атлетските натпревари на Олимписките игри традиционално завршиваат со Маратонот, а златото околу вратот го стави Елиуд Кипчоге. Тој беше убедливо прв пред Абди Наге од Холандија и Башир Абди од Белгија. Меѓутоа, покрај победникот, трката ја одбележа и инцидент во кој учествуваше француски маратонец. Морад Амдуни беше главниот актер во …

Повеќе »

Јапонија го сруши рекордот – најбрз интернет на сите времиња

NICT, Национален институт за информации и технологија на Јапонија, го сруши рекордот во однос на брзината на интернетот, пренесува „Motherboard“. Претходниот рекорд поставен во август 2020 година го држеа британски и јапонски истражувачи, кои потоа достигнаа брзина од 179 терабајти во секунда. Сега NICT скоро го удвои тоа. Новиот, неверојатен …

Повеќе »

Олимписките игри без публика: Токио прогласил вонредна состојба!

Јапонската влада денеска формално прогласи вонредна состојба во Токио со цел да се потисне пандемијата на коронарниот вирус, која ќе биде на сила за време на претстојните Олимписки игри, објави премиерот Јошиде Суга. Ограничувачките мерки, кои ќе стапат на сила во понеделник и ќе бидат на сила до 22. август, …

Повеќе »