(ФОТО) Каде се и што прават денес ѕвездите од серијата „Сулејман Величествениот“?

Популарната турска драмска серија „Сулејман Величествениот“ забележа голема популарност кај нас. Заплетот на драмата го следи животот на султанот Сулејман кој во своето 46-годишно владеење ја изградил Отоманската империја поголема од онаа на Александар Велики. Ликовите од серијата се опишани како сложени, а некои од нив ги „купиле“ срцата на обожавателите на серијата.

Каде се денес и што прават ѕвездите на шоуто?


Турската актерска ѕвезда Халит Ергенч, познат во регионот и пошироко по улогата на турскиот султан Сулејман Величествениот во истоимената серија.

This image has an empty alt attribute; its file name is sulejman-velicestveniot-halit.jpg


Халит го поминува времето со семејството, убавата сопруга Бергузар Корел и трите деца. Потсетуваме, брачниот пар од срцата на гледачите во регионот ги освои со серијата „1001 ноќ“, каде ги отелотворија улогите на Шехерзада и Онур, а после тоа имавме можност да ги погледнеме и во „Ранета љубов“.

За оваа улога од родниот Берлин во Турција дојде омилената Хурем од „Сулејман Величествениот“, Германка со турско потекло Мерјем Узерли. Улогата ја прослави низ Европа, историската серија се гледаше во 22 земји, а Хурем беше еден од препознатливите ликови.

Надвор од центарот на вниманието на филмските студија и надвор од гламурот поврзан со нејзината професија, убавата Мерјем Узерли живее сосема обичен живот. Често патува, излегува и се дружи со пријателите, шета низ романтичниот Берлин каде што инаку живее и се труди секој момент да го помине во друштво на ќерките. И покрај славата што ја стекна, Мерјем Узерли покажува колку е една обична и нормална млада жена.

Нур Фетахоглу, попозната како Махидевран, првата сопруга на султанот. Таа на многумина им е позната токму по оваа улога. Нур е актерка со германски корени и важи за едно од најубавите лица во Турција.

Нур поминува многу време со својата ќерка Елиса, а на својот Инстаграм профил често објавува фотографии од неа.

View this post on Instagram

A post shared by Nur Fettahoğlu (@eclipsnf)

Вахиде Гердум, актерката која ја замени Мерјем Узерли во улогата на Хурем во финалето на третата сезона на серијата „Султан Величествениот“. Фановите на серијата не беа воодушевени од оваа замена, но на крајот се помирија со тоа. Во 2011 година, таа доживеа вистинска животна драма кога и беше дијагностициран рак на дојка. Вахиде се прослави во многу серии, „И го дадов името Фериха“, „Мајка“, „Горка земја“ се само некои од нив.

This image has an empty alt attribute; its file name is vahide.jpg

Вахиде поминува време со семејството и работи на нови проекти.


Познатиот турски актер Бурак Озчивит се прослави во многу серии. Во серијата „Сулејман Величествениот“ обожавателите го паметат по улогата на Бали – бег. Бурак најмногу ги „собра“ симпатиите на женскиот дел од публиката.

За жал на многу обожавателки, актерот е во среќен брак со актерката Фахрије Евџен, со која има два сина.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ДОДЕКА ВОДЕЛА ДНЕВНИК – Водителка на ХРТ паднала и се пошегувала на своја сметка: „Се надеваме дека нашите спортисти се поспретни од мене!“

Водителката на ХРТ, Зринка Гранчариќ паднала додека водела Дневник, а видеото набрзо почна да се …