Квитова го освои Мајами и конечно ја сопре Рибакина

Петра Квитова е шампионка на Мајами. Двојната шампионка на Вимблдон беше подобра од актуелниот шампион на Вимблдон со 7:6 (16:14), 6:2.
Рибакина нервозно го започна натпреварот, со една дупла беше 15-40 веќе во првиот гем, но сепак направи пресврт.
И покрај тоа, Квитова делуваше посигурно од основната линија и беше позаканувачка во игрите на противничката, па при 4:4 прво одигра одличен бекхенд паралелно при 30-30, а потоа наиде на кикс на ривалката во замена за првиот брејк на натпревар.

Московјанката, која настапува под знамето на Казахстан, не ја фати паника, па дури и се стегна раката на искусната Квитова кога сервираше за сетот – на 30-30 форхенд од неутрална позиција, но потоа Рибакина врати на линијата. на брејк точка (5:5).
И двете се стабилизираа навреме за тај брејкот – најпрвин Рибакина стигна до мини брејк за 4-2, но Квитова набрзо ја враќа рамнотежата со длабок напад (4-4).

Чехинката прва стигна до сет топка на 6-5, но Рибакина одговара со два неодбранливи сервиси и стигнува до сет топката, која по доброто враќање ја прокоцка со евтина грешка. На ред дојде Квитова при 8-7, публиката дури помисли дека Чехинката го доби сетот, но по ударот на Рибакина, топката удри во надворешната линија, а Јелена со следниот удар го заврши поенот.
Драмата продолжи, а на крајот Квитова го реализираше својот петти сет поен, откако спаси исто толку: 16-14 и водство во сетови по 66 минути борба.

Во вториот сет немаше многу драма. Квитова на крилата на освоениот прв сет направи брејк во вториот гем и многу брзо стигна до недостижните 3:0. Таа со уште еден сервис брејк во осмиот гем победи со 6:2 и со тоа ја прекина серијата од 11 победи на Московјанка со казахстански пасош.
Ова е 30-та титула за Квитова во кариерата.