Tag Archives: шампион

Се знае кој е КРАЛ НА ТЕНИСОТ: Ѓоковиќ е шампион на Ролан Гарос!

Историја во Париз! Новак Ѓоковиќ е шампион на Ролан Гарос! Во финалето, по голем пресврт, Србинот го совлада младиот грчки тенисер Стефанос Циципас со 6:7 (6), 2:6, 6:3, 6:2, 6:4. Србинот го зема Купот на мускетарите по втор пат во својата кариера, прв од 2016. година. 2️⃣e couronne à Paris …

Повеќе »

(ФОТО) Баку е на Перес, самрак на Хамилтон, на Ферстапен му пукна гума!

Возачот на Ред Бул, Серхио Перез триумфираше на Големата награда на Азербејџан, шестата трка од годинашниот шампионат во Формула 1. Мексиканецот на совршен начин ги искористи проблемите и грешките на двајцата главни кандидати за титулата, Луис Хамилтон и Макс Ферстапен. 🏁 END OF RACE (LAP 51/51) 🏁 TOP 10PerezVettelGasly Leclerc …

Повеќе »

(ФОТО) Луис Хамилтон до 100. пол позиција во кариерата

Британскиот автомобилист и седумкратен светски шампион Луис Хамилтон, во Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Шпанија, стота во неговата кариера. Лидерот во генералниот пласман повторно беше најдобар кога беше најпотребно. Во Q3 Хамилтон возеше 1: 16.741 и го искористи фактот дека неговиот најголем ривал во борбата …

Повеќе »

(ФОТО) 310: Ѓоковиќ се изедначи со Федерер на врвот на вечната листа

Тоа е официјално. Новак Ѓоковиќ се изедначи со рекордот на Роџер Федерер по бројот на недели на врвот на АТП-листата. Српскиот тенисер ја започна 310-тата недела на „владеење“ во понеделникот. Сигурно е дека Новак ќе стане апсолутен рекордер на 8. март според овој критериум. Ѓоковиќ беше на првата позиција во …

Повеќе »

(ФОТО) Великан во настанување: Четврта Грен слем титула за Наоми Осака

Јапонката Наоми Осака е новата шампионка на Австралија Опен, бидејќи во финалето ја победи Џенифер Брејди од САД со 6:4, 6:3. Осака така ја освои четвртата грен слем титула, по Отвореното првенство на САД во 2018. и 2020. година, како и Австралија Опен во 2019. година, додека Брејди го играше …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) На момче од Јапонија му се смееле кога на Роналдо му го рекол својот сон: Еве каде е денес!

Во 2014 година РИЈОТА ИВАОКА имал можност да се сретне со Кристијано Роналдо и да му постави прашање пред публиката. Роналдо тогаш го застапуваше Facial Fitness Pao, јапонски производ за убавина. Иваока во тоа време бил 12-годишник и доби шанса да постави прашање за Роналдо. „Сакам да играм со тебе. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Топ 5. потези на Новак со потврда на строгите мерки во Мелбурн

Владата на државата Викторија потврди дека сите тенисери кои ќе играат на Австралија опен ќе бидат во карантин во Мелбурн 14. дена, пред почетокот на првиот Грен слем во сезоната на 8. февруари. Владата соопшти дека здравствените власти ги одобриле плановите за карантин. Квалификациите во машка конкуренција ќе се одржат …

Повеќе »

(ФОТО) Претставуваме – Илина Соколовска е македонско девојче, но шампионка на Германија

Сонот на секој спортист, па и на Илина е успех и само успех. Но најголем сон и е да ја однесе Македонија на Олимпијада, кој ако продолжи со трофеите, како и до сега, секако дека ќе и се оствари. Иако таа се натпреварува за Германија, сепак, засега го има само …

Повеќе »

(ФОТО) Ерменски првак отишол во војна и загинал

ЕРМЕНСКАТА powerlifting федерација (АПФ) објави дека повеќекратниот државен шампион во кревање тегови Татул Харутијан (33) загинал во борбите во Нагорно Карабах. Веста за смртта на Харутијан беше објавена на Фејсбук без детали. „Со голема тага известуваме дека за време на борбите загинал член на АПФ, повеќекратен шампион на Ерменија и …

Повеќе »