(ВИДЕО) ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА НАСА – ПУШТЕТЕ ЈА КОРОНАТА, ЕВЕ ШТО НИ СЕ ПРИБЛИЖУВА ОД ВСЕЛЕНАТА: Каде што ќе екпслодира овој астероид ќе биде полошо од Хирошима!

Астероид што оди во орбитата што го пресекува патот на Земјата, наскоро ќе и се приближи на планетата. Врз основа на информациите собрани од НАСА, астероидот е доволно голем за да создаде голема експлозија во атмосферата – ако заврши со судир со планетата.
Астероидот кој се приближува, во моментот го следи Центарот на НАСА за студии на објекти од близина на земјата (CNOES). Според CNEOS, астероидот, идентификуван како 2020 EF, во моментов се движи кон Земјата со брзина поголема од 16.000 километри на час.
CNEOS процени дека астероидот има дијаметар од околу 30 метри.

Според CNEOS, 2020 EF е Атен астероид, што значи дека ја следи природната орбита која го преминува патот на Земјата. Како што е наведено во дијаграмот на НАСА за орбитата за 2020 EF, астероидот следи многу широка орбита околу Сонцето и скоро го следи истиот пат како Земјата. Покрај пресекот, дијаграмот исто така покажува поголемо приближување помеѓу 2020 EF и планетата.
Поради својата големина, 2020 EF веројатно нема да удри во планетата. Наместо тоа, астероидот најверојатно ќе се распадне откако ќе влезе во атмосферата и ќе предизвика експлозија на небото.
За жал, ова не значи автоматски дека судирот со 2020 EF нема да биде опасно за Земјата. Како што беше демонстрирано за време на експлозија на метеор во 2013 година над градот Љyабинск во Русија, воздушните експлозии предизвикани од астероиди можат да бидат многу опасни.


Во зависност од нивната големина, експлозија од вселенски карпи може да ослободи енергија еквивалентна на повеќе атомски бомби. Иако голем дел од експлозијата ќе биде апсорбирана од атмосферата, преостанатата енергија сепак ќе биде доволно силна за да ги оштети зградите и да ги повреди луѓето на земјата.
За среќа, CNEOS забележал дека 2020 EF нее во опасност да ја погоди Земјата за време на претстојниот премин низ планетата. Астероидот се очекува да се приближи кон Земјата на 18.март во 11:15 часот. ЕДТ За тоа време, астероидот ќе лета покрај Земјата од оддалеченост од 0,04241 астрономски единици или приближно 6,5 милиони км од центарот на планетата.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: две години без нашиот истакнат поет, преведувач и професор Драги Михајловски

Драги Михајловски е роден на 16 октомври 1951 година во Битола, каде го поминал и …