Tag Archives: опасности

Експертите предупредуваат: Вишокот маснотии што се таложи околу стомакот е поопасен од оној што се таложи на бутовите и колковите – Го зголемува ризикот од многу болести

Современиот начин на живот доведе до тоа дека многумина имаат проблем со вишокот на телесна тежина Салото од стомакот најтешко се отстранува и може да предизвика хронични заболувања, предупредуваат експертите, а најмногу се таложат поради нездравата храна. Брзиот начин на живот, седењето на работа, како и стресот предизвикуваат дебелеење кај …

Повеќе »

(ФОТО) ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – Фотографија од 92-годишна жена покажува зошто е важно да се користи крем за сончање

Фотографијата на 92-годишната жена, чие име не е објавено, покажува како сонцето влијае на кожата доколку не се користи заштитна крема. Објавена е во стручното списание на Европската академија за дерматологија и венерологија. Имено, жената со години ставала ваков вид крем на лицето, но со децении занемарувала да го нанесува …

Повеќе »

Што може да се случи со вашето тело ако јадете премногу месо?

Секојдневната исхрана базирана на рамнотежа и умерено внесување на сите намирници е идеалниот пат до здрав живот, но понекогаш се случува одредени намирници да консумираме повеќе отколку што треба. Така е кога станува збор за месото и месните производи, па се поставува прашањето што се случува во нашето тело. Прекумерното …

Повеќе »

(ВИДЕО) ШОК ВО ВОДЕНИОТ ПАРК! ВОЗНЕМИРУВАЧКА СЦЕНА ОД БАЗЕН! Тренерот исчезнал под вода кога го грабнал китот УБИЕЦ!

Во познатиот воден парк Sea World во Сан Диего, за време на шоу за посетители, кит убиец нападнал тренер пред запрепастената публика и го однел на непланирано подводно возење. На самиот почеток на ова вознемирувачко видео, во десниот дел од екранот, тренерот скока во водата од грбот на китот и …

Повеќе »

Еве какви проблеми може, високиот холестерол, да предизвика на вашето тело

Високиот холестерол е сериозен здравствен проблем кој влијае на повеќе од 94. милиони возрасни луѓе во Соединетите држави, според Центрите за контрола и превенција на болести. Иако многумина не сфаќаат дека се изложени на ризик бидејќи високиот холестерол често не покажува никакви симптоми, тоа може да доведе до здравствени проблеми …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ник Киргиос со својата девојка Костин Хачи е на Бахамите, а таму си го ризикува животот…

Ајкулите убиле неколку луѓе во последните неколку недели. Цел свет зборува за нападите на крвожедните ѕверови, а за тоа време Ник Киргиос (27) си поигрува со нив!? Контроверзниот австралиски тенисер на социјалните мрежи објави шокантно видео на кое се гледа како си игра со ајкули. Тој моментално е на Бахамите …

Повеќе »

Совети за БЕЗБЕДНОСТ на летниот одмор: Не дозволувајте ништо да ви го уништи ОДМОРОТ

Како што се приближува топлото време и мислите се свртуваат кон летниот одмор, советите за безбедност треба да бидат на ум… Безбедноста за време на вашиот летен одмор ви помага вам и на вашите најблиски да се сеќавате само на убавите моменти што сте ги поминале надвор. Има многу работи …

Повеќе »

Најопасните локации за селфи во светот: 300 луѓе ги загубиле животите на овие места!

Во последниве години се појави тренд кој однесе повеќе од 100 животи: селфи на особено опасни места. Инфлуенсерите сакаат да ги прикажуваат своите најхрабри фотографии – направени на врвот на карпа, кат на зграда, кран, среде дива река… Според студијата објавена во „Journal of Famili Medicine and Primari Care“, помеѓу …

Повеќе »

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – Зголемен CRP во крвта, може да укаже на неколку РИЗИЧНИ болести

Зголемениот CRP или Ц-реактивен протеин во крвта на возрасен може да укаже на различни воспалителни состојби, од инфекција до артритис. CRP е супстанца позната како биомаркер, која ја произведува црниот дроб како одговор на воспаление во телото. Нивоата на CRP се сметаат за високи ако се над 10 милиграми на …

Повеќе »