Tag Archives: опасности

(ВИДЕО+ФОТО) Ник Киргиос со својата девојка Костин Хачи е на Бахамите, а таму си го ризикува животот…

Ајкулите убиле неколку луѓе во последните неколку недели. Цел свет зборува за нападите на крвожедните ѕверови, а за тоа време Ник Киргиос (27) си поигрува со нив!? Контроверзниот австралиски тенисер на социјалните мрежи објави шокантно видео на кое се гледа како си игра со ајкули. Тој моментално е на Бахамите …

Повеќе »

Совети за БЕЗБЕДНОСТ на летниот одмор: Не дозволувајте ништо да ви го уништи ОДМОРОТ

Како што се приближува топлото време и мислите се свртуваат кон летниот одмор, советите за безбедност треба да бидат на ум… Безбедноста за време на вашиот летен одмор ви помага вам и на вашите најблиски да се сеќавате само на убавите моменти што сте ги поминале надвор. Има многу работи …

Повеќе »

Најопасните локации за селфи во светот: 300 луѓе ги загубиле животите на овие места!

Во последниве години се појави тренд кој однесе повеќе од 100 животи: селфи на особено опасни места. Инфлуенсерите сакаат да ги прикажуваат своите најхрабри фотографии – направени на врвот на карпа, кат на зграда, кран, среде дива река… Според студијата објавена во „Journal of Famili Medicine and Primari Care“, помеѓу …

Повеќе »

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – Зголемен CRP во крвта, може да укаже на неколку РИЗИЧНИ болести

Зголемениот CRP или Ц-реактивен протеин во крвта на возрасен може да укаже на различни воспалителни состојби, од инфекција до артритис. CRP е супстанца позната како биомаркер, која ја произведува црниот дроб како одговор на воспаление во телото. Нивоата на CRP се сметаат за високи ако се над 10 милиграми на …

Повеќе »

Омилената навика на повеќето луѓе може да го зголеми ризикот од сериозен здравствен проблем

НА МНОГУ луѓе омилен дел од денот им е да седат пред телевизор навечер и да го грицкаат омилениот оброк. Но, се верува дека оваа навика може да направи повеќе штета отколку корист. Имено, според анализата направена од експерти од Универзитетот во Кембриџ, заклучено е дека оваа навика го зголемува …

Повеќе »

Намалувањето на внесот на сол го намалува ризикот од многу хронични болести

Солта е вообичаен дел од секојдневната исхрана на повеќето луѓе. Често токму солта го дава или го подобрува вкусот на храната. Експертите велат дека за функционирање на организмот се потребни околу 500 мг сол дневно, додека прекумерното внесување може да го зголеми развојот на разни болести. Светската здравствена организација препорачува …

Повеќе »

Ова се знаци дека имате НИСКО НИВО НА ШЕЌЕР ВО КРВТА: Внимавајте, може да биде МНОГУ ОПАСНО

Повеќето луѓе го поврзуваат дијабетесот тип 2 со постојано висок шеќер во крвта, но, како што објаснила д-р Ефтимија Кара, ендокринолог во болницата „Принцес Греј“, нискиот шеќер во крвта исто така може да биде сериозна закана. Дијабетесот тип 2 е честа состојба во која телото не успева да го стабилизира …

Повеќе »

КАРДИОЛОГ ПРЕДУПРЕДУВА: Оваа висина на „долниот“ крвен притисок е знак дека ви се заканува срцев удар!

Во повеќето случаи, кога стануваме или се исправуваме и го мериме притисокот со уредот, горниот притисок малку ќе опадне. Но, ако помалиот притисок добива поголема вредност, тоа значи дека сте во опасност да добиете срцев удар Зголемениот крвен притисок во одредени положби може да биде сигнал дека се приближува срцев …

Повеќе »

Арктичкиот мраз се топи со застрашувачка брзина – 50. сантиметри за две години

Новите сателитски податоци открија дека Арктикот се топи со алармантна брзина поради вишокот топлина што се создава од емисиите на гасови со ефект на стаклена бавча. Повеќегодишниот морски мраз на Арктикот беше приближно 50. сантиметри потенок во 2021. година отколку во 2019. година. Тоа значи дека мразот се стопил за …

Повеќе »