Tag Archives: наса

Голема мисија на МАРС: „Успеавме да го земеме првиот примерок“

Една од главните задачи на роверот НАСА „Persevirens“ е да бара докази за постоење живот на Марс во минатото. Некои од овие докази се скриени во карпите, механички истражувач сега го земал и првиот примерок. „Persevirens“ штотуку започна да ја истражува околината на кратерот Jезеро, во кој слета пред неколку …

Повеќе »

Роверот на Марс ги направил првите 5. грама кислород

Роверот „Prezervans“ на НАСА трансформирал јаглерод диоксид од атмосферата на Марс и го претворил во кислород, што е прва трансформација направена на друга планета, објави НАСА. „Ова е клучен прв чекор кон претворање на јаглерод диоксид во кислород на Марс“, изјавил во средата Џим Ројтер, еден од помошниците директори на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Над САД прелетел метеор -куќите се треселе

Во недела навечер, над Вермонт некои делови на Канада била забележана огнена топка како лета со брзина од околу 67 000 км/ч. Агенцијата NASA Meteor Watch на Фејсбук напишала дека околу 17 часот и 38 минути по локално време, околу стотина луѓе виделе метеор, односно огнена топка тешка околу 10 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Пристигнале нови фотографии од Марс: Роверот „Истрајност“ ги испратил првите панорамски призори на „Црвената планета“!

Роверот на НАСА „Истрајност“ ја испратил првата панорамска слика со висока дефиниција од површината на Марс на Земјата, објави американската агенција за истражување на вселената. Фотографијата што го опфаќа целиот круг е составена од 142 слики направени на 21. февруари од камерата „Масткем-з“. Сликата покажува пуста област со геолошки формации, …

Повеќе »

РОВЕРОТ НА НАСА УСПЕШНО СЛЕТАЛ НА МАРС: Се спуштил на кратерот кој е наречен по општината Језеро (БИХ)

Роверот на американската вселенска агенција НАСА „Perservance“ (Упорност) успешно слетал на Марс, како дел од мисијата што треба да открие дали на таа планета некогаш имало живот. Леталото слетало автономно а при влегувањето во атмосфератапо неколку минути биле активирани падобраните. Според планот, „Perservance“ слета на кратерот именуван по општина Језеро …

Повеќе »

Неверојатен чекор на човештвото: Пронајден начин на Марс да се создаде кислород!?

Во мисија со висок ризик, за која ќе бидат потребни околу пет години, НАСА сака да слета тим на астронаути на Марс, по 2030, година така што тие ќе прават кислород на Црвената планета. За да ја одржи мисијата функционална, нема да има доволно залихи со кислород зкој ќе го …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ракетата на Маск со четири членови на посадата тргнала во вселената на ИСС

Вселенското летало на SPACEX со вселенската посада тргна кон Меѓународната вселенска станица (ИСС). Лансирањето од вселенскиот центар Кенеди во Флорида според новиот план беше вечерва во 1:27 часот по наше време. Се’ во живо следете тука: Во тимот членуваат Американците Мајкл Хопкинс, Виктор Гловер и Шенон Вокер и Јапонецот Соичи …

Повеќе »

Срушена теоријата на заговор: Зошто знамето на Месечината се вее?

Националната администрација за воздухопловство и вселена на САД (НАСА) одлучи да ги предизвика на „пресметка“ сите оние кои веруваат во една од теориите на заговор. „Мислите дека не слетавме на Месечината? Или дека Земјата е рамна плоча? Истражуваме која било од теориите на заговор и лажните вести во специјалот за …

Повеќе »

РЕВОЛУЦИОНЕРНО – Том Круз снима филм во вселената: Глумецот и НАСА во вселенската станица ги поместуваат границите!

Холивудскиот актер Том Круз снима филм во вселената, соопшти американската вселенска агенција Наса. “Наса е возбудена што соработува со Том Круз на филм во Вселенската станица. Потребни ни се популарни медиуми за да инспирираат нова генерација на инженери и научници за да ги остварат амбициозните планови на НАСА”, порачал на …

Повеќе »