Tag Archives: земја

(ФОТО) Надал има тажна вест

По Акапулко, Рафаел Надал го откажа учеството и на друг турнир – Мастерсот во Мајами. Причината е повредата на грбот што го мачи Шпанецот уште од Австралија опен. Sad to announce that I won’t be playing in Miami, a city that I love. I need to fully recover and get …

Повеќе »

(ФОТО) Вака изгледа нова дупка во земја, во Хрватска, длабока 17. метри

Во селото Буковље во општина Генералски стол, Хрватска, се отворила дупка во земјата длабока 17. метри. Широка е 2. метри а од куќите е оддалечена околу стотина метри. Просторот е ограден поради опасност од понатамошно уривање на тлото. Фото: Кристина Штедул Фабац/Pixsell

Повеќе »

(ФОТО) Страшна сателитска снимка од земјотресот во Петриња

Сателитските снимки објавени на Фејсбук откриваат дека земјата во Петриња пропаднала повеќе од 10 сантиметри поради разорниот земјотрес. Снимките на Фејсбук ги објави Ален Берта, инженер за шумарство и консултант во меѓународната компанија CGI, која се занимава со наљудување на планетите. „Сателитите ја покажуваат вистинската скала на катастрофата. Споредување на …

Повеќе »

(ФОТО) Вселенска карпа побрза од куршум: Кон Земјата оди астероид со големина на најгоемата зграда во светот

НАСА тврди дека нешто непредвидено би можело да се случи во секое време Американската агенција за воздушни истражувања и развој на вселената (НАСА) сподели неверојатна фотографија на џиновскиот астероид што ќе лета покрај планетата Земја оваа недела, пренесува Mirror. Астероидот, наречен 1998 OR2 (прв пат забележан во 1998. година), се …

Повеќе »

(ФОТО) ОВА Е ОСМО СВЕТСКО ЧУДО: Црква во Етиопија која пропаднала во земја

Ако ги гледате фотографиите на црквата од воздух, ќе ви се чини дека е невозможно да се влезе во неа. На ова подрачје има вкупно 11. црква направени од карпи кои се наоѓаат на листата на Светско наследства на УНЕСКО, но токму оваа се смета за најпозната. Црквата Свети Ѓорѓи …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА НАСА – ПУШТЕТЕ ЈА КОРОНАТА, ЕВЕ ШТО НИ СЕ ПРИБЛИЖУВА ОД ВСЕЛЕНАТА: Каде што ќе екпслодира овој астероид ќе биде полошо од Хирошима!

Астероид што оди во орбитата што го пресекува патот на Земјата, наскоро ќе и се приближи на планетата. Врз основа на информациите собрани од НАСА, астероидот е доволно голем за да создаде голема експлозија во атмосферата – ако заврши со судир со планетата. Астероидот кој се приближува, во моментот го …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО – ШОК АНАЛИЗА НА СНИМКА ОД МАРС: Стручњаците откриле гаража за НЛО – веруваат дека иста се наоѓа и на Земјата!

Ентузијастите уфолози ширум светот сметаат дека снимката од Марс на која се гледа дупка со рпечник од 130. метри енедвосмислен доказ на интелигентен живот на нашата соседна планета бидејќи „очигледно станува збор за некаков влез во подземна гаража. Станува збор за совршено кружна вдлабнатина, до која се наоѓаат трагови кои …

Повеќе »

(ФОТО) Пристигнале првите фотографии: Вака изгледа новата Месечина на Земјата!

До скоро многумина не биле свесни дека нашата планета добила нова Месечина. Сега се користат џиновски телескопи што подобро да се види CD3 2020. Астрономи од опсерваторијата Џемини на Хаваите снимиле фрапантни слики користејќи го телескопот Џемини норт. Овој приказ е всушност комбинација на три одвоени слики направени со помош …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВЕРОЈАТНА ПРИКАЗНА НА МИК ДОЏ – ОВОЈ ЧОВЕК ПРЕД 30 ГОДИНИ ЗАМИНАЛ ВО ШУМА: Живее во дрво, се лекува со огин и вода, а еве што вели за модерниот свет!

Пред 30 години, Мик Доџ (68) решил да го напушти современиот свет и нашол нов дом во природата на полуостровот Олимпик, недалеку од американската држава Вашингтон. Ова е приказна за човекот кого го нарекуваат Големото стапало. Тој ја помина својата младост патувајќи во Соединетите Држави и светот со неговиот татко, …

Повеќе »