Tag Archives: орбита

(ВИДЕО+ФОТО) Најмоќниот телескоп денес патува во вселената – Како ќе се испишува историјата!

НАСА го конструираше револуционерниот телескоп Џејмс Веб, кој денеска ќе биде лансиран од Француска Гвајана и, како што е најавено, ќе отвори нова фаза на вселенско истражување. Моќен инфрацрвен телескоп ќе лета во вселената со ракетата Аријане 5, која ќе биде лансирана во 13:20 часот по средноевропско време од базата …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА НАСА – ПУШТЕТЕ ЈА КОРОНАТА, ЕВЕ ШТО НИ СЕ ПРИБЛИЖУВА ОД ВСЕЛЕНАТА: Каде што ќе екпслодира овој астероид ќе биде полошо од Хирошима!

Астероид што оди во орбитата што го пресекува патот на Земјата, наскоро ќе и се приближи на планетата. Врз основа на информациите собрани од НАСА, астероидот е доволно голем за да создаде голема експлозија во атмосферата – ако заврши со судир со планетата. Астероидот кој се приближува, во моментот го …

Повеќе »

(ВИДЕО) НИ СЕ ПРИБИЖУВА АСТЕРОИД УБИЕЦ: За 3. дена ќе пролета покрај Земјата а долг е скоро еден километар!

Астероид долг околу еден километар ќе се приближи до нашата планета на 15. февруари, а се смета дека вселенската карпа со ваква големина може да убие милиони во областа на ударот и да предизвика глобална катастрофа. Националната администрација за авијација и вселенско ниво го следи Астероидот 2002 ПЗ39, кој се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Успеал:Елон Маск во ракета во вселената го лансирал автомобилот „Тесла“

Falcon Heavy е најјака ракета после Saturn V кој ги носел првите луѓе на Месечината. После совршеното лансирање, електричниот автомобил на Маск, го продолжил својот пат во „длабоката“ вселена… Елон Маск синоќа после успешното лансирање на најсилната ракета на светот уште еднаш напишал историја во истражување на вселената. Elon Musk …

Повеќе »