Tag Archives: вселена

(ФОТО) Во вселената е повеќе од 5. месеци и вели дека спие „како бебе“

Германскиот астронаут Матијас Маурер е на Меѓународната вселенска станица, 400. километри над Земјата, повеќе од пет месеци.За време на мисијата, Маурер спроведува експерименти со своите колеги, а минатиот месец бил на отворен простор. Тој сега за dpa изјавил дека на Меѓународната вселенска станица „спие како бебе“. „Без будилник или колега …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најмоќниот телескоп денес патува во вселената – Како ќе се испишува историјата!

НАСА го конструираше револуционерниот телескоп Џејмс Веб, кој денеска ќе биде лансиран од Француска Гвајана и, како што е најавено, ќе отвори нова фаза на вселенско истражување. Моќен инфрацрвен телескоп ќе лета во вселената со ракетата Аријане 5, која ќе биде лансирана во 13:20 часот по средноевропско време од базата …

Повеќе »

Мистериозниот сигнал од вселената постојано се повторува, се уште не знаеме што е тоа

По најновите набљудувања со радиотелескопи, астрономите го отфрлиле главното објаснување за мистериозниот сигнал од вселената што се повторува во редовни интервали. Станува збор за сигналот FRB 20180916B, кој се повторува на секои 16,35 дена. Претходните модели покажале дека најверојатно е резултат на интеракција помеѓу sвездите кои се во блиска орбита, …

Повеќе »

(ВИДЕО) МИЛИЈАРДЕРОТ И НЕГОВИОТ ТИМ УСПЕШНО СЕ ВРАТИЈА ОД ВСЕЛЕНАТА! Џеф Безос: Ова е мојот најдобар ден НА СИТЕ ВРЕМИЊА!

Американскиот милијардер Џеф Безос и уште тројца патници летаа во вселената денес со своето ракетно летало „SЊу Шепард“, а овој лет се смета за пресвртна точка кога станува збор за приватното патување во вселената. Полетале во 15. часот по средноевропско време од пустината во Западен Тексас до работ на вселената, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТИНЕЈЏЕР ОД ХОЛАНДИЈА ПАТУВА СО БЕЗОС: Откриено кој на 20. јули ќе биде најмладото лице во вселената!

Оливер Димен ќе патува наместо анонимниот победник на јавната лицитација кој платил 28. милиони долари за тоа место, објавија синоќа светските медиуми. Победникот на аукцијата не можеше да патува „поради преполн распоред“, објавила компанијата на Безос, Blue Origin. Според британскиот јавен сервис, тинејџерот е син на Џеси Димен, директорот на …

Повеќе »

(ФОТО) ВСЕЛЕНА – Никогаш нема да погодите ШТО ЈАДАТ КОСМОНАУТИТЕ: Иако вселената им мириса на скара, не е ниту блиску до тоа!

За да се одржи совршена медицинска состојба, астронаутите применуваат посебна диета, заснована на руската традиција, а некои од овие совети може да ги примените и вие. Алги и сушени инсекти – според научниците, вака ќе изгледа оброк на Меѓународната вселенска станица (МВС) во блиска иднина. Космонаутите не се воодушевени од …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА НАСА – ПУШТЕТЕ ЈА КОРОНАТА, ЕВЕ ШТО НИ СЕ ПРИБЛИЖУВА ОД ВСЕЛЕНАТА: Каде што ќе екпслодира овој астероид ќе биде полошо од Хирошима!

Астероид што оди во орбитата што го пресекува патот на Земјата, наскоро ќе и се приближи на планетата. Врз основа на информациите собрани од НАСА, астероидот е доволно голем за да создаде голема експлозија во атмосферата – ако заврши со судир со планетата. Астероидот кој се приближува, во моментот го …

Повеќе »

Долго се сомневало дека нешто се случува: Најголема експлозија во вселената до сега!

Научниците ги откриле доказите дека во космосот дошло до експлозија која е пет пати поголема од сите кои до сега се забележани. Експлозијата предизвикала невидено ослободување на енергија и се верува дека зрачи од супер-матривна црна дупка оддалечена 390. милиони години од Земјата, објави „Астрофизички журнал“. Веќе некое време се …

Повеќе »

Успеале: Бисквити со чоколадо е првата храна, било кога, испечена во вселената

Астронаутите спровеле експеримент кој имал за цел да ја проучи можноста за готвење за патувања на долги релации, и’ успеале. Минатиот месец, во специјална рерна на Меѓународната вселенска станица (ISS) беа испечени чоколадните бисквити на нулта гравитација . Бисквитите затворени во одделни вреќички биле вратени на Земјата на 7 јануари, …

Повеќе »