(ВИДЕО) Кралот и кралицата мавтаа од балконот на Бакингемската палата, еве кој стоеше до нив

НОВО Крунисаниот британски крал Чарлс III. и кралицата Камила им мавнаа на толпата од балконот на Бакингемската палата, продолжувајќи ја традицијата од крунисувањето на Едвард VII. во 1902 година. Водејќи го кралското семејство на балконот на Бакингемската палата за прв пат, Чарлс III. со круна на главата, како и кралицата Камила, го гледаа прелетот на воени авиони и хеликоптери.

Меѓу кралското семејство беа и принцот Вилијам со неговата сопруга Кејт и нивните деца, принцезата Ана, како и многу млади членови на семејството. Принцот Хари не беше забележан меѓу нив. Пред кралското излегување на балконот, полицијата ја пушти толпата која стоеше зад барикадите да се приближи до палатата покрај авенијата.Церемонијата заврши со поздрав од балконот
Чарлс и Камила пристигнаа во процесија до Бакингемската палата по церемонијата на крунисување во Вестминстерската опатија. Во кочијата зад нив се возеле принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт и нивните деца.


Чарлс е крал од смртта на неговата мајка, кралицата Елизабета Втора, во септември минатата година, по седумдецениска служба како престолонаследник. Церемонијата на крунисувањето на новиот британски крал заврши со поздрав од балконот.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

“Џез лектира” на Националниот џез оркестар гостува во Велес

По концертот во Скопје, Националниот џез оркестар со програмата под наслов “Џез лектира” гостува во …