(ВИДЕО) Ким Бесинџер открила зошто долго се криела: „Беше страшно, не излегував од дома!“

68-годишната Ким БЕСИНЏЕР во последните години ретко се појавуваше во јавноста, а сега отворено зборувала за нарушувањето со кое се бори.
Актерката, која своевремено беше прогласена за најубава жена на светот, гостувала во подкастот на Jade Pinkett-Smith, Red Table Talk, и признала дека се бори против агорафобијата. Тоа е еден вид на анксиозно растројство кое предизвикува луѓето да избегнуваат јавни места, но и места и ситуации кои предизвикуваат паника кај нив.


„Морав повторно да научам да возам, со години не сакав да возам низ тунели во Малибу. Сето тоа ме правеше нервозна, морав да се борам за се за да сфатам што да правам сега“, рекла таа. „Не излегував од дома, не одев на вечера. Навистина е страшно кога човек кој живеел како мене не знае што се случува. Сè гасна во мене”, додала таа.


Во истиот подкаст била и нејзината ќерка Ајрланд Болдвин (26) која зборувала за зависноста. „Во моето семејство има многу случаи на алкохолизам и зависност од дрога. Поради алкохолот и апчињата, не можев ни да заспијам“, признала таа.
Кариерата на Ким Бесинџер беше обележана со нејзиното појавување во „Бетмен“, но и во филм за „Џејмс Бонд“. Таа сакала многу познати мажи, меѓу кои беше и Ричард Гир.
Сепак, најмногу внимание привлече бракот со Алек Болдвин, со кого ја добила Иреланд. Се запознале на снимањето на The Marrying Man.
Тие се венчале во 1993. година, а две години подоцна се родила нивната ќерка. Бракот се распадна во 2002. година на грд начин. Јавно се скарале и се тепале за старателство над ќерката. Јавноста застана на страната на Ким Бесинџер откако протекла снимка од повик во кој Болдвин својата ќерка ја нарекува свиња.
„Имавме свои предизвици. Мислам дека тој не беше емоционално или ментално достапен за такви разговори. Тој функционира на сосема поинаков начин во животот”, рекла таа, додавајќи дека сега се добро се согласуваат.
Болдвин е во подобри односи и со својата ќерка, иако ја обвинува за разголените фотографии на Инстаграм.


Агорафобијата е збир на стравови за јавни места, отворен простор и гужви луѓе и помисла дека на такво место по ненадеен инвалидитет нема да можеме да избегаме или да побараме помош.
Чини 60. проценти од сите фобии откриени со клинички прегледи и е почеста кај жените. Започнува во адолесценција или рана зрелост. Пореметувањето често започнува со повторливи напади на паника, а други симптоми вклучуваат напнатост, вртоглавица, поблаги форми на компулсивно тестирање, преџвакани идеи, страв од губење на умот и депресија.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Промоцијата на „Координати на болката“ – збирка поезија на Александра Спасеска

Вечерва со почеток во 19:00 часот во дворчето на кафе-книжарницата „Илика“ ќе биде промовирана збирката …