(ВИДЕО) Домаќинката споделила лесен и брз РЕЦЕПТ за домашен мајонез со млеко но без јајца – „Повеќе не го купувам во продавница“

Се што се прави дома е сто пати повкусно, сите се согласуваме со тоа, а мајонезот не е исклучок
Една, очигледно искусна, домаќинка споделила рецепт за домашен мајонез на нејзиниот канал на Јутјуб и луѓето се воодушевени. Со повеќе од девет милиони прегледи, овој домашен мајонез е вистински деликатес. Совршена густина и вкус, оваа опција е многу поздрава од мајонезот купен во продавница и вреди да се проба.
Состојки:
100 мл млеко
200 мл масло
1,5 лажица јаболков оцет
1/2 лажичка сол
1 кафена лажичка сенф
бибер по желба
Подготовка: најпрво изматете ги маслото и млекото со миксер додека не стане кремаста структура (но не го подигнувајте миксерот од дното на садот). Потоа додадете ги другите состојки и мешајте додека смесата не се соедини и мајонезот не стане густ.
Готовиот мајонез можете да го чувате во фрижидер една недела.
Погледнете го видеото за целата процедура:


Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

В НЕДЕЛА СИТЕ НА ВОДНО – ДАЛИ СТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА НАЈМАСОВНИОТ ПЛАНИНСКИ НАСТАН ВО РЕГИОНОТ „SPARKASSE LIFE ПРВ ДО ВРВ“?

В недела, на 19 мај годинава, по 12-ти пат ќе се одржи спортската манифестација „Sparkasse …