(ВИДЕО) Тинејџерка ја спасила мајка си од сигурна смрт откако слушнала ЧУДНО РЧЕЊЕ

Девојчето и го спасило животот на мајка си
Мелиса Дол, која тогаш имала 14. години, сфатила дека нешто не е во ред со нејзината мајка, откако слушнала дека нејзината мајка за чудо ‘рчи.
Тинејџерката заспала во креветот на нејзината мајка, а потоа се разбудила во моментот кога почнале проблемите на нејзината мајка. За време на спиењето, Клер почнала да испушта чудни звуци, но нејзината 14-годишна ќерка сфатила дека нејзината мајка има проблем и го применила знаењето за прва помош што во тоа време го имала на училиште.
– Правев врева како рчење, што ја разбудило Мелиса, иако јас не се сеќавам на тоа. Таа ме погледна и сфати дека не изгледам добро затоа што не реагирав. Се јавила на 999 и ѝ кажале што да прави, бидејќи првата брза помош може да стигне дури за 40. минути. Мојата состојба наеднаш се влоши, а Мелиса случајно имаше прва помош на училиште, па ја примени додека беше во контакт со лекарите – рекла Клер и додала дека имала среќа што Мелиса таа вечер била во кревет со неа:


– Да не знаеше Мелиса што да прави утрото кога имав срцев удар, ќе умрев. Беше таков случај, но на крајот ми го спаси животот, бидејќи да не забележала што се случува, сега немаше да бидам тука – додала таа.

Лоша прогноза
Клер била пренесена на одделот за интензивна нега, а потоа следел шок, бидејќи три дена била во кома. Лекарите не и давале голема шанса, но таа се разбудила по лошите вести.
– Се разбудив и се чувствував како да спиев цел викенд. Немав поим што се случи и како се најдов во болнички кревет. Првата работа што ја барав кога се разбудив беше чантата со шминка, а бев загрижена и за моето куче – вели Клер, додека другите ја гледале со неверување:
-Ние штотуку се подготвивме за твојот погреб, а ти седиш и разговараш како ништо да не било – ја прашале членовите на семејството.
Лекарите не утврдиле што го предизвикало срцевиот удар, но Клер сега има вграден дефибрилатор во градите, кој и го регулира ритамот на срцето.


Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 15.04.2024 година во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Работната енергија на високо ниво, ќе го претставува овој прв работен ден во …