Tag Archives: лекари

ЌЕ ИЗИГРУВААТ ГОСПОД – Одлука која ја поделила и шокирала јавноста: Италијанските лекари ќе можат да бираат кому да му пружаат помош!

Италијанското Министерство за здравство било критикувано откако нацрт-новиот план за пандемија во земјата открил дека на медицинските лица ќе им биде дозволено да изберат кои пациенти ќе добиваат нега која ќе им го спаси животот. Ова е првпат Италија да го ажурира својот план за пандемии од 2006. година. Отсуството …

Повеќе »

НЕДОСТАТОК НА МЕДИЦИНСКИ ПЕРСОНАЛ – Во Бугарија со корона се заразени 1.622 лекари

Во БУГАРИЈА потврдени се 1024 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, објави Министерството за здравство. Во изминатиот ден боче тестирани 4.406 примероци. Денешниот биланс е за 629 нови случаи повисок од претходниот ден, пренесува БТА. Најголем број на новоинфицирани …

Повеќе »

(ФОТО) УБАВА ПРИКАЗНА: Се опоравил од корона вирусот па опишал што се’ лекарите правеле за него!

„Ве гледав како напорно работите да ме одржите мене и другите. Никогаш нема доволно да ви се заблагодарам доволно за времето што ми го посветивте“, напишал Ник (38). Лекарите, медицинските сестри и медицинскиот персонал ги надминуваат своите можноста да се спротивстават на пандемијата на коронавирус, а луѓето се обидуваат да …

Повеќе »

(ВИДЕО) УБАВА ВЕСТ – ТИЕ ЈА ПОБЕДИЛЕ КОРОНА: Погледнете ја среќата на Италијанците кои ги изведуваат од интензивна нега но и радоста на лекарите!

Италија продолжува лавовски да се бори против епидемијата на коронавирус бележејќи најголем број жртви во светот – 17,127. Сепак, секој ден се излекувани по неколку стотина луѓе, а посебни среќните се пациентите кои повеќе не треба да бидат сместени во единицата за интензивна нега. На социјалните мрежи се појави видео …

Повеќе »

(ФОТО) Филипче со посебна објава на Фејсбук: „Ова се дел од моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање – Од нив зависи јавното здравје, од нив зависат нашите животи!“

Министерот Венко Филипче синоќа на Facebook им се заблагодари на сите колеги кои го вложуваат целиот труд но и на сите граѓани кои ги почитуваат препораките и мерките. „Ова се дел од моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање. Од нив зависи јавното здравје, од нив зависат нашите …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕ РАДУВААТ – ЛЕКАРИТЕ ВО КИНА ЗАИГРАЛЕ ОД СРЕЌА: Играле балет, пред болницата, бидејки пациентите биле излекувани од коронавирусот!

Медицинскиот персонал од една болница во југоисточната провинција Анхуи, Кина, среќно танцувале во дворот, откако повеќе излекувани пациенти биле отпуштени од болницата. Со денови немилосрдно се бореле на „предната линија“ против коронавирусот,а потоа земале момент за одмор и танцувале дел од балетот „Лебедово езеро“. Од таа болница во кус рок …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЛЕКАРСКИ ПОТФАТ – ЖИВОТ ПОСЛЕ СМРТ: Како седум деца се вратиле од мртвите!

Група ученици од едно данско училиште,на 11. февруари 2011. година, тргнале на еднодневен излет. Се чинеше дека тие ќе поминат идиличен ден на море, но во еден момент сè се сменило. Неколку ученици влегле во ледената вода и сите мислеа дека умреле. Нивните срца не чукале неколку часа. Сепак, во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ФЕНОМЕН – ОВА Е ПРИКАЗНА ЗА ЖЕНА КОЈА СЕ ВРАТИЛА ОД МРТВИТЕ-АНА 80. МИНУТИ БИЛА ЗАРОБЕНА ПОД ЛЕД: Температурата на телото и била нестварно ниска а после 12. дена се случило чудо!

Човечките тела најдобро функционираат на 37 степени, а во случај на зголемена ладнина или топлина, притисокот врз нашите витални органи се зголемува, а телото се бори да преживее. Сепак, постојат случаи кои граничат со чуда, кога телото преживеало нешто што не може да го објасни науката. Ова е точно она …

Повеќе »

Утре ги славиме Козма и Дамјан: Помолете се за болните

Православните верници утре ги празнуваат Св. бесребреници Козма и Дамјан. Во Црквата, бесребреници се нарекуваат оние светители, на кои Бог им дал голем дар да чудотворат, т.е. да лечат од секакви болести. Тоа го правеле пред сé со силата на Светиот Дух, иако имале и медицинско образование. Свети Козма и …

Повеќе »