Tag Archives: сол

(ФОТО) Осум продукти кои можат да траат со години

Овие продукти имаат можност за поголема долготрајност. Тие се лесно достапни за сите и постојат во секоја кујна. Веста дека после 106 години овошјето на Капетан Скот кое било откриено од Фондот за наследство на Антарктикот и сеуште “мирисаше вкусно”, го поставува прашањето: дали постојат продукти кои можат да издржт …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО+Рецепт) НЕ ПОСТОИ ПОЛЕСЕН НАЧИН – Академик др. Болотов, украински Ајнштајн: Вака длабински се чистат здравите клетки, а туморските и оштетените се исфрлуваат – а лекот е во кујната!

Еден од најдобрите начини да избегнете сериозни болести… Клетките на човечкото тело стареат, се распаѓаат и умираат со возраста. Ова се должи на штетата предизвикана од слободни радикали и токсини како што се тешки метали, нитрати, радионуклиди, на кои телото е изложено за време на животот. Но, овој процес на …

Повеќе »

ТОП 10 СМРТОНОСНИ НАВИКИ: Со ова ги уништуваме бубрезите!

Бубрезите се едни од најважните органи во организмот и се многу поважни отколку што веруваат луѓето. Тие играат клучна улога:ја филтрираат крвта, ги отстрануваат токсините, апсорбираат минерали, произведуваат урина, производуваат хормони и ги неутрализираат киселините. Со овие смртоносни навики, ги уништуваме бубрезите: 1. Не пиеме доволно вода Филтрацијата на крв …

Повеќе »

(Рецепт) Со овој народен лек, за кој продуктите секој ги има дома, моментално ќе ги излекувате главоболката и мигрената: Делува побрзо од било која таблета!

Луѓето кои патат од мигрена знаат дека тоа е ужасна болка од која, фактички, не можете да се избавите. Меѓутоа, клучниот збор тука е “фактички”. Мигрената може да ви го расипе денот, а што е уште полошо, не секогаш можете да ја победите со помош на лекови против болка. Но, …

Повеќе »

10. стари велигденски симболи: Ова мора да се најде на вашата трпеза а еве и’ што значи! 

Еве што треба да се најде на вашата велигденска трпеза, и какви значења имаат… Препород, Велигден или пролет се слави во разни цивилизации, а многу пагански обичаи од старите времиња се задржале се’ до денес и станале дел од обичаите на христијанските празнувања на Велигден. Некои од тие празници се Цветници, Врбица, Младенци …

Повеќе »

Секое утро испијте чаша топла вода со сол – делува чудотворно!

Ваквиот начин на делување на здравјето и убавината во Индија се применува од дамнешни времиња.Дури и’ научниците признаваат дека таквата пракса може да има позитивно влијание на вашето тело. Едноставно е – во една чаша изворска вода (250 мл) ставете 2 малечки лажички органска хималајска сол, убаво измешајте да се …

Повеќе »

Мешавината од 2. состојки кои сите ги имаме во кујната е чудо: Овој прав ќе ви го промени животот

И’ двете материи се моќни прехрамбени „алатки“ за управување со стресот… Солта, како и шеќерот не се препорачува во поголеми количества поради потенцијалната штетност за здравјето, но тоа не значи дека не постои и позитивна страна, посебно кога станува збор за нивната комбинација, објаснува Мет Стоун, американски научник и автор …

Повеќе »

Што се случува во телото ако секој ден испиете чаша солена вода?

Морската сол е многу корисна… Добросостојбата на водата со лимон или јаболков оцет е широко позната. Наместо овие две пијалоци, се’ повеќе и повеќе луѓе се свртуваат кон новото – солена вода. Често слушаме за тоа колку сол во прекумерни количини е лошо за нашето здравје, но ретко се зборува …

Повеќе »

Најдобар домашен пилинг: Шеќер и сол прават чуда против целулитот!

Комбинацијата на шеќер и сол длабински го отстранува мртвиот слој на епител и ја подобрува микроциркулацијата што доведува до значително намалување на обемот кој го третирате. Кај жените најкритичен е секогаш делот околу колковите, задникот и „бутките“, па и оние највитите во овој предел често имаат целулит. За да кожата …

Повеќе »