Tag Archives: јаболков оцет

Внимавајте со консумирањето ЈАБОЛКОВ ОЦЕТ: Исклучително е здрав за организмот, но мора да внимавате кога и колку го земате

Свое мислење дадоа експертите… Јаболковиот оцет многумина го сметаат за „лек за се“, но експертите предупредуваат дека треба да се користи со претпазливост. Некој веројатно ви предложил да се обидете да изгубите тежина со помош на јаболков оцет. Го забрзува варењето, согорува калории, а бета каротенот кој се наоѓа во …

Повеќе »

Вид оцет кој е поздрав од јаболковиот, ја подобрува циркулацијата и ви помага побрзо да изгубите на тежина

Веројатно ви е познато колку е здрав јаболковиот оцет. Следствено, медениот оцет е барем подеднакво здрав, ако не и поздрав од јаболковиот оцет.Општо земено, оцетот се користи поради неговите антибактериски и антигабични својства, а има подеднакво лековито дејство кога се нанесува и надворешно и внатрешно. Освен што го чисти телото …

Повеќе »

Дали јаболковиот оцет помага во намалување на високиот крвен притисок?

И’ покрај неговиот изразито кисел вкус, јаболковиот оцет е популарен домашен лек за неговите потенцијални здравствени придобивки. Иако листата на придобивки од јаболков оцет вклучува потенцијална помош за шеќер во крвта и губење на тежината, прашање е дали вклучува и намалување на крвниот притисок. Високиот крвен притисок драматично го зголемува …

Повеќе »

Причини зошто е добро да се пие ЈАБОЛКОВ ОЦЕТ: Една особено важи за дамите!

Лековитите својства на јаболковиот оцет се добро познати на сите Во последниве години, јаболковиот оцет стана главна состојка во исхраната. Поновите истражувања покажуваат дека јаболковиот оцет помага при некои болести, како што се дијабетес или дебелина. Главната состојка на јаболковиот оцет, како и секој друг оцет, е оцетната киселина. Други …

Повеќе »

(РЕЦЕПТИ) ПРИРОДНО – ЕЛИМИНИРАЈТЕ ЈА УРИЧНАТА КИСЕЛИНА ОД ТЕЛОТО: 3 народни лекови за гихт

Гихтот е многу опасна и упорна болест, затоа третирајте ја сериозно. Придржувајте се до советите на вашиот лекар. Насобирањето на урична киселина може да предизвика болки во зглобовите, па дури и гихт. Еве неколку совети за отстранување на мочната киселина од телото. Гихтот е воспалителна форма на артритис која добива …

Повеќе »

Заборавете на СКАПИТЕ ласери и третмани! Избелите ги забите на 5. ПРИРОДНИ НАЧИНИ

Третманите кај стоматолог може да чинат неколку стотици евра Блескавата и бела насмевка се најефективните додатоци што можете да ги носите. Сепак, додека некои луѓе имаат природно бели и сјајни заби, на други им треба малку дополнителен напор за да ги избелат и да ги направат да блеснат. Иако за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Домаќинката споделила лесен и брз РЕЦЕПТ за домашен мајонез со млеко но без јајца – „Повеќе не го купувам во продавница“

Се што се прави дома е сто пати повкусно, сите се согласуваме со тоа, а мајонезот не е исклучок Една, очигледно искусна, домаќинка споделила рецепт за домашен мајонез на нејзиниот канал на Јутјуб и луѓето се воодушевени. Со повеќе од девет милиони прегледи, овој домашен мајонез е вистински деликатес. Совршена …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Правиме пијалок за имунитет: Зимско овошје и морков

Во зимските месеци многу е важно да се зајакне имунитетот. Во тоа ќе ни помогнат свежото овошје и зеленчук, заедно со квалитетниот сон и физичката активност. Комбинацијата од моркови, јаболка, киви и други состојки е полна со витамини и минерали кои го чуваат здравјето и штитат од разни вируси. Ова …

Повеќе »

Седум волшебни намирници кои убиваат вируси и штитат од грип

Природните состојки се најмоќните извори на антиоксиданси кои го зајакнуваат нашето тело. Во наредниот период, особено за време на глобалната корона пандемија, лекарите препорачуваат да го зајакнеме организмот, имунитетот и да бидеме подготвени да им излеземе во пресрет на вирусот и грипот. Ви донесуваме листа од седум намирници од природата …

Повеќе »