919637242

Трагедија на скијање: Починал најпознатиот француски актер

Францускиот актер Гаспар Улиел, кој глуми во претстојната серија на Марвел „Moon Knight“, загинал во средата во скијачка несреќа на Алпите, објавила новинската агенција АФП. Имаше 37 години.
Актерот, добитник на „Цезар“, скијал кога на раскрсницата меѓу двете патеки се судрил со друг скијач и се здобил со сериозна повреда на мозокот. Со хеликоптер бил пренесен во болница, каде што починал еден час подоцна. Локалните власти отвориле истрага за несреќата.
Улијел беше еден од најпознатите француски актери и работеше со познати филмаџии во Франција и во странство.Тој исто така го играше полноќниот човек во долгоочекуваната серија на Марвел „Moon Knight“.

This image has an empty alt attribute; its file name is gaspar-ulie-1.jpg


Младиот актер беше многу ценет и беше познат по тоа што е многу артикулиран, елегантен и друштвен. За време на неговата успешна кариера, тој освои голем број награди, меѓу кои две награди „Цезар“, во 2005. година за „Многу долг ангажман“ и во 2017. година со „Тоа е само крајот на светот“.
Улијел исто така беше баран модел. Тој беше заштитно лице на мирисот „Chanel“ „Bleu de Chanel“.
Зад Улијел останале неговиот шестгодишен син Орсо и неговата девојка Гаела Петри.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Театарската претстава „Којзнае зошто?“ вечерва во Дом на млади во Штип

Вечерва, со почеток во 19:30 часот, во Домот на млади во Штип, ќе биде изведена …