Tag Archives: временска прогноза

Какво време не чека до крајот на ноември?

Пред нас е сушен и натпросечно топол ноември Под влијание на антициклон, и во наредниот период во државава времето ќе биде стабилно, суво и натпросечно топло преку денот додека наутро ќе биде студено и со појава на магла и на ниска облачност по одделни котлини, информира метеорологот Славчо Попоски. Минималните …

Повеќе »

Доаѓа невообичаено топол бран во државава: Искористете го топлиот викенд!

Македонија повторно дочека топол бран па последниот викенд од октомври ќе ни донесе високи и пријатни температури за овој период од годината. Од денес под влијание на јужно воздушно струење ќе има значително затоплување на времето па така во следните денови температурите ќе бидат натрпосечно високи и ќе се искачуваат …

Повеќе »

До петок дожд и ладно – потоа затоплување!

Прогнозите велат дека времето денеска ќе биде променливо облачно и свежо со повремени врнежи од дожд, на места пообилни, особено претпладне и во вечерните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен ветер. Минималната темпераута ќе се движи од 5. до 10. степени, а максималната од 12 до 18 …

Повеќе »

(ФОТО) На Балканот пристигнува леден арктички бран: Следната недела се очекува голема промена промена на времето – Еве што не чека!

Многу студената воздушна маса ќе го продолжи движењето многу брзо кон југ и веројатно до петок наутро ќе допре до северозападот на Турција… По долготрајното и невообичаено топло време во голем дел од Европа, следата недела доаѓаат големи промени во времето. Имено, метеоролошкиот портал “Severe Weather Europe” објавил дека кон …

Повеќе »

Какво време не очекува: Уживајте во викендот но подгответе топла облека и чадори!

Метео прогнозите велат дека ова ќе биде многу убав викенд…но од вторник не очекуваат големи и драстични промени…Есента е на прагот и со себе ги носи ладното време, дождот… До понеделник ќе продолжи периодот на стабилно, суво и топло време за овој период од годината, соопшти УХМР. Од вторник пак, …

Повеќе »

Нови промени: Еве какво време не очекува денес и во следните неколку денови поради циклонот ГЛОРИЈА

Влијанието на циклонот ГЛОРИЈА сеуште е присутно па токму поради тоа во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално не се исклучува можноста и за ретка појава на град. И натаму ќе дува слаб до умерен ветер претежно од …

Повеќе »

Дали ќе ни „пропадне“ празникот: Еве какво време не очекува до недела!

Времето во Македонија денес ќе биде променливо облачно, попладне ќе има локална нестабилност со пороен дожд и грмежи, претежно во планинските региони. Ќе дува умерен северен ветер. Според прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи, утринската температура ќе се движи од 14. до 23., а дневната темпУратура од 24. до 36. …

Повеќе »

Ни доаѓа температурен шок – врнежи како во есен!

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен северозападен ветер. Во попладневните часови ќе има појава на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на ситен град, особено во северните и источните делови. Утринската …

Повеќе »

Се најавува страшно невреме, со пороен дожд, засилен ветер и град!

Нестабилност во планинските подрачја проследена со пороен дожд, засилен ветер и појава на град најавуваат метеоролозите од утре во наредните три дена. Поизразена нестабилност според најавите од УХМР ќе има особено во петок кон крајот на денот и во сабота. Во недела ќе има локален пороен дожд и ретки грмежи. …

Повеќе »