УХМР најавува ТОПОЛ БРАН

Под влијание на топол бран од утре следува период на многу топло време со високи температури кои ќе бидат над просекот и на целата територија ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури. И во Скопското подрачје дневната температура ќе биде околу 40 степени, најавуваат од УХМР.
Денеска е биде сончево, попладне во источните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 29 до 36 степени. УВ=8
Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Сончево со слаб до умерен променлив ветер.
T= 33 °C, P= 983 hPa, U= 26 %, V= 3 m/s.
(Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)
Дневните температури ќе достигнат до 38. степени на југот на земјата, а за утре се очекува и 40. степени.
За утре се најавува сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северен правец, кој долж Повардарието ќе засилува. УВ=9

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО МАКЕДОНИЈА ПРИСТИГНУВА СИЛЕН ЛАДЕН АТМОСФЕРСКИ ФРОНТ ОД СЕВЕР И ОД СЕВЕРОЗАПАД: Во среда ќе не зафати силно невреме – Од четврток значително заладување, а на планините ќе има и снег

Метео прогноза на Славчо Попоски: Уживајте во вистинското летно време уште утре почитувани, максималните дневни …