Tag Archives: високи температури

ШОК ИСТРАЖУВАЊЕ НА ФИНСКИ НАУЧНИЦИ: Ова треба да не отрезни, климатските промени се неумоливи!

Глобалното затоплување предизвикано од климатските промени го погоди Арктикот многу позначајно отколку што се мислеше, велат финските научници. Според новото истражување на научниците од Финскиот метеоролошки институт во Хелсинки, арктичкиот регион се загреал речиси четири пати побрзо од глобалниот просек во последните 43. години. Некои области на Арктичкиот Океан се …

Повеќе »

УХМР најавува ТОПОЛ БРАН

Под влијание на топол бран од утре следува период на многу топло време со високи температури кои ќе бидат над просекот и на целата територија ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури. И во Скопското подрачје дневната температура ќе биде околу 40 степени, најавуваат од УХМР.Денеска е …

Повеќе »

(ФОТО) ТОПЛОТЕН БРАН – ЕВРОПА ВРИЕ НА +47 СТЕПЕНИ: Пожарите беснеат низ стариот континент, температурите уриваат рекорди

Илјадници пожарникари и денеска продолжуваат да се борат со пожарите во Португалија, Шпанија и Франција, додека топлотниот бран не покажува знаци на стивнување. Стотици луѓе загинаа, десетици илјади беа евакуирани. Најмалку 238. луѓе загинаа од жештините минатата недела во Португалија, а на северот на земјата загина пилот кога неговиот авион …

Повеќе »

Во Европа започнал нов топлотен бран. Метеоролозите: Сосема е необично! Еве што најавуваат од УХМР!

Помалку од еден месец од последниот топлотен бран, живата во термометарот денеска повторно се искачи на невообичаено високо ниво на Пиринејскиот Полуостров каде се измерени 42. Целзиусови степени и на југот на Франција. Сè почестата појава на топлотни бранови е директна последица на климатските промени, велат научниците, бидејќи се зголемува …

Повеќе »

(ФОТО) Ако мислите дека во Македонија е жешко, погледнете ја оваа мапа и ќе ви биде мило што сте таму каде што сте!

Почетокот на јули го донесе првиот вистински топлотен бран во Европа, а особено на Медитеранот и Блискиот Исток.И додека Македонците „се варат“ на +35, во некои региони овие температури се далеку надминати. Така, на пример, во африканскиот дел на Медитеранот, температурите достигнуваат и до 48. степени, додека на Блискиот Исток, …

Повеќе »

МЗ: Препораки за заштита на здравјето на населението од високите температури

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето, а особено да внимаваат и да преземаат соодветни мерки за заштита од УВ зрачењето. Доколку УВ индексот е повисок од 8, задолжително да се користи крема …

Повеќе »

(ФОТО) Мајка ги предупредила родителите на опасноста од која настрадал нејзиниот син

Стејси, мајка на три деца, која ја води Фејсбук страницата Daisy First Aid Redhill & Croydon, се присетила на предупредувањето што го објавила пред три години кога момчето од Аризона, Николас Вудгер, претрпел изгореници од втор степен. Таа споделила фотографија од изгорено деветмесечно бебе, објаснувајќи дека малку луѓе сфаќаат колку …

Повеќе »

(МАПА) „Ѕверот“ од Африка брза кон Европа, не чека застрашувачки топлотен бран 

Застрашувачки топлотен бран се шири од Северна Африка кон јужна Европа, напиша синоќа на Твитер шкотскиот метеоролог Скот Данкан. Данкан наведува дека вчера во главниот град на Тунис била измерена температура од вртоглави 49 степени Целзиусови, што го соборила рекордот. Просечната температура во Тунис е околу 30. степени во август, …

Повеќе »

Какво време не очекува во наредните пет дена: ТОПОЛ БРАН но и…

Од УХМР најавуваат дека продолжува топлиот бран: Продолжува периодот на стабилно и натпросечно топло време, a до четврток ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури. Денеска (вторник) ќе биде сончево и натпросечно топло, во северните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а …

Повеќе »