Tag Archives: временска прогноза

Лажлива пролет: Еве какво време не очекува во наредните 5. дена!

Сите и се радувавме на пролетта, но се чини дека оваа година имаме лажлива пролет. Сите метеоролошки прогнози наведуваат дека оваа пролет ќе изобилува со многу врнежи, ветер и пониски температури. Еве што најавува УХМР за наредните 5. дена Денес во утринските и претпладневните часови ќе биде променливо облачно со …

Повеќе »

Какво време може да очекуваме наредните пет дена а што до крајот на мај?

И додека УХМР главно дава прогнози за околу пет ден AccuWeather оди малку подалеку па најави прогноза за наредните 30. дена…Погледнете Денес (недела) ќе биде сончево со умерена облачност. Во североисточните делови во пладневните часови ќе има услови за слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен северозападен, а во западните …

Повеќе »

ПОВТОРНО ПРОМЕНИ: Еве какво време не очекува во наредните 5. дена

Таман се навикнавме на топлите сончеви зраци а веќе се најавуваат големи промени. За денес (среда) УХМР најавува претпладне сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во северните и североисточните делови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен јужен, а во западните …

Повеќе »

Среде пролет стаса ладен бран: Што не очекува во наредните 5. дена

Таман се навикнавме на топлина ни се случи ладе бран. Еве што најави УХМР за наредните 5. дена Денес (сабота) најпрвина од изутрина на северот поради продор на постудена воздушна маса ќе дува умерен, а потоа и долж Повардарието повремено и силен северен ветер (над 60 км/час) што ќе предизвика …

Повеќе »

ПРАЗНИЧНА ПРОГНОЗА за 5. дена: Еве какво време не очекува

УХМР излезе со петдневна временска прогноза, за празниците… Денеска се очекува умерено до значително облачно и топло со слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне и во текот на ноќта претежно во западните делови ќе има врнежи од дожд. Минимална температура 11°C до 14°C. Максимална температура: 20°C до 31°C. …

Повеќе »

Подгответе се на ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ: Еве какво време не очекува во наредните 5. дена

И ако Сонцето беше срамежливо до сега, се чини дека конечно ќе ни се насмевне со цела своја силина… Еве какво времене очекува во наредните 5. дена според УХМР: Денеска ќе биде сончево со мала до умерена, попладне повремено со значителна облачност. Во текот на ноќта ќе има локални врнежи …

Повеќе »

Временска прогноза за наредните 5. дена: Променливо и со изненадувања…

Како наближуваат велигденските празници сите сме со прашања – какво време ќе имаме? Дали пролетта конечно ќе се стабилизира и ќе почнеме да уживаме во неа. Иако од УХМР немаат најава за велигденските празници сепак излегоа со прогноза за наредните 5. дена: Времето денес ќе биде облачно и посвежо со …

Повеќе »

Какво време ќе имаме во наредните 5. дена

И оваа недела ќе се среќаваме со дождливи и студени денови, барем за овој период од годината. Наместо да се радуваме на сонцето и топлите сончеви зраци од УХМР најавуваат дека и оваа седмица ќе имаме ладно време проследено со ветер и дожд… Денеска ќе биде претежно облачно со врнежи …

Повеќе »

Какво време не очекува викендов?

Утрата се ладни, преку ден топло, навечер повторно многу свежо…о овие промени се среќаваме псоелдните неколку дена, а каков ќе биде во наредните три дена… Еве што најавуваат од УХМР: Денес – Претпладне сончево со мала до умерена облачност, околу пладне и попладне облачноста ќе се зголеми. Доцна попладне и …

Повеќе »