Tag Archives: временска прогноза

Потопло време, но не излегувајте без чадор!

Од синоќа над територијата на државата има значителна облачност. Од денес (вторник) најпрвин на запад а потоа и на повеќе места ќе има врнежи од дожд додека на повисоките планински места од државава ќе има врнежи од снег. На вториот ден од новата 2018. година времето ќе биде променливо облачно …

Повеќе »

Од утре нов циклон со силен ветер и дожд, а во недела…

Почнувајќи од синоќа (понеделник) ширум Балканскиот полуостров временската состојба ќе се менува поради влијание на нов силен циклон. Поради тоа ќе започне да дува ветер од јужен и од југозападен правец кој полека ќе засилува по интензитет па така веќе особено од среда и особено ноќта кон четврток на многу …

Повеќе »

Какво време не очекува во последните денови на 2017. година

Од четврток (28.12.2017) територијата на нашата држава ќе подпадне под влијание на циклонска активност па така најпрвин на запад а подоцна и насекаде низ државава ќе има врнежи од дожд кои локално ќе бидат поинтензивни а не се исклучува можноста и за локална нестабилност проследена со грмежи. Сето ова ќе …

Повеќе »

Времето викендов: Подгответе се за нови но убави промени

Иако сеуште студено сепак овој викенд ќе биде малку потопол за разлика од изминатите неколку денови кога имавме навистина МНОГУ СТУДЕНО време со потпросечни температури на воздухот за овој дел од годината. Денешниот саботен ден ќе помине во знакот на променливо време со сончеви периоди но ќе биде и значително …

Повеќе »

Какво време ни донесува првиот ден во оваа зима?

Денеска, 21 декември во 17 часот и 28 минути по локално време започнува календарската зима. Инаку времето што го очекуваме ќе биде релативно слично како и во текот на претходниот ден, со локална слоеста облачност по котлините, а на повисоките планини прекрасно, сончево време. Сепак, западниот крај има повеќе веројатност …

Повеќе »

Времето денес: Сончево но „со заби“!

Последниот ден од календарската есен, среда – 20.тти декември ќе биде повеќе сончев отколку облачен. Мала до умерена облачност се очекува само во северниот дел од земјава. Она што е позначајно за оваа среда е студеното време. Минималната температура насекаде ќе биде негатвна и со вредности помеѓу -6°С и -1°С …

Повеќе »

Времето деновиве: Многу ладно и со снег…

Новата недела која што ни претстои на Балканот но и кај нас ќе услови поларни температури на воздухот особено во утринските часови кога во делови од Балканот особено во Босна, Црна Гора, Јужна и југозападна Србија како и во Македонија температурите на воздухот ќе се спуштат до околу -20 и …

Повеќе »

Какво време ќе имаме викендов?

Петок ќе биде нешто пооблачен ден во однос на четврток. Иако претпладне во глобала ќе има повеќе сончеви периоди, особено во источниот крај, ова нема да биде одлика на целиот ден. Попладне ќе има ново наоблачување, кое во северозападниот крај приквечер ќе донесе слаби врнежи од дожд. Се очекува од …

Повеќе »

Времето денес: Облачно со дожд и ветер!

Под влијание на влажен воздушен бран од запад синоќа во доцните вечерни часови во државава има значителна облачност а на запад и северозапад започнаа врнежите од дожд. На високите планински места на запад и северозапад и на надморска височина од 1700 – 1800 метри врнежите поминуаа во снег а ќе …

Повеќе »