Tag Archives: временска прогноза

Какво време на очекува наредните 5. дена?

Од УХМР најавуваат промени на времето кои малку ќе не потсетат дека сме сеуште во зима… Денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. За утре се најавува променливо облачно и посвежо со повремен …

Повеќе »

Збогум на ладната зима: Еве какво време не очекува во наредните 5. дена

Денес попладне, како и во следните два дена ќе дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец, кој ќе предизвика позначителен пад на температурите, така што дневните ќе опаднат за 7-10 степени во однос на денешната, а утринските од почетокот на следната седмица на повеќе места ќе се …

Повеќе »

УХМР најавува промена на времето: Што не чека во наредните пет дена?

Сончевото време кај сите измами насмевка иако сме кон крајот на февруари, но, временските прогнози најавуваат нешто друго… Времето денес ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 13. до 20. степени. Времето и метеоролошки параметри за …

Повеќе »

Толку од снегот – Еве какво време не очекува во наредните 4. дена

Сите му се израдуваа на снегот – како најмалечките кои уживаа во снежните радости така и возрасните кои конечно можеа да дишат почист воздух…Но, снегот и ниските температури се минато. Еве какво време не очекува во наредните 4. дена според најавата на УХМР. Утре ќе биде сончево со мала до …

Повеќе »

Македонија денес во жолта фаза: Поларен студ до -18 степени – Министерстово за здравство со препораки

Ладното време во земјата не попушта што придонесеи и Министерството за здравство да се огласи со препораки до граѓаните… Македонија денеска, според најавите од синоптичарите, ќе биде зафатена од поларен студ од жолта фаза со ниски температури кои ќе се спушат до минус 18 степени. Управата за хидрометеоролошки рабoти соопшти …

Повеќе »

УХМР најави снег и за денес: Наредните денови не очекуваат и многу ниски минусни температури, УХМР најави и кога не очекува пресврт – колку снег падна во Македонија!

Облачно и студено со врнежи од снег, особено претпладне. Кон крајот на денот врнежите ќе престанат, а најдолго ќе се задржат на југот од земјава. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Максималната температура насекаде ќе се задржи негативна, во интервал од -8 до -2 степена. Во Скопје …

Повеќе »

Какво време ќе имаме наредните 7 дена?

Од УХМР известуваат за врменската рпогноза во нашата земја викендов... Времето денес ќе биде облачно, студено и ветровито со врнежи од снег, пообилни попладне и во текот на ноќта, особено во југозападните и западните делови. До крајот на денот насекаде ќе се формира снежна покривка, во источните делови до 10. …

Повеќе »

УХМР со предупредување: Подгответе се за ладен бран!

Во наредните пет до седум дена не очекува вистинска зима па УХМР се огласи со предупредување… Под влијание на многу студена воздушна маса во следните денови ќе се задржи студено време со умерен, вдолж Повардарието, засилен северен ветер. Во деновите од викендот ќе биде облачно со врнежи од снег, пообилни …

Повеќе »

Зимата се враќа со дожд и снег – Еве какво ќе биде времето до крајот на неделава

УХМР за денес најави пороен дожд кој некаде ќе надмине 20. литри на метар квадратен и силен ветер од преку 70. километри на час. Во наредните денови се очекува и заладување поради продор на студена воздушна маса. Врнежите на места ќе бидат поројни и пообилни, проследени со силен ветер. На …

Повеќе »