Tag Archives: временска прогноза

(ФОТО) Ноември е при крај – еве какво време не очекува до сабота?

Ноември ја брои последната седмица а ние сеуште уживаме во топлото и пријатно време, за овој период од годината, но… Времето во Македонија денес претпладне по одделни котлини ќе биде магливо, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Погледнете …

Повеќе »

(ФОТО) Во регионот ладно, невреме и снег: Еве кога и’ во Македонија ќе пристигне снегот и вистинската зима

Додека во Хрватска има невреме, во делови од земјата и јаки ветришта, во Босна почнува, на планините да паѓа снег, а во Србија се очекуваат силни ветришта кај нас времето сеуште како да се спрема за пролет а не зима. На фотографиите кои граѓаните ги споделуваа на социјалните мрежи може …

Повеќе »

Какво време не очекува до крајот на ноември?

Зимата полека се приближува,иако тоа не го почувствувавме овие денови, кога температурите се до 20. степени, а наизменично се менуваат сончеви периоди со облачните… Сепак кон средината на месецот, времето ќе се промени. Па така викендот на 16 и 17 ноември температурите нема да се качат над 7. степени а …

Повеќе »

ПРИСТИГНУВА ЛАДЕН БРАН – ЕВЕ КАКВА ЗИМА НЕ ОЧЕКУВА: Најлошо ќе минат источна Европа и Скандинавија – Снег паѓа во Австрија а еве што не очекува на Балканот!

Додека на подрачјето на Велика Британија, Скандинавија и остатокот од северна Европа се очекуваат големи невремиња на почетокот на зимата, зимата на Балканот се чини дека е блага – без силни температурни осцилации а ќе изостанат и обилни врнежи од дожд. Иако во поголемиот дел од Европа често ќе има …

Повеќе »

ЕСЕНТА ЗЕМА ЗАМАВ: Следуваат интензивни врнежи

На повеќе места ќе дува засилен ветер од јужен и од југоисточен правец кој локално повремено ќе биде и силен и ќе достигнува брзина од над 80 км/час па така во ваква ситуација за секој случај граѓаните да бидат претпазливи каде и како се движат. Територијата на нашата држава се …

Повеќе »

УЖИВАЈТЕ ВО ТОПЛОТО ВРЕМЕ: Заладување идната недела!

На продолженото летно време, кое е невообичаено за овој дел од годината, конечно му се гледа крајот и тоа во текот на следната недела кога според сегашните анализи некаде над централен и северен Атлатик би се стационирал поизразен Антициклон (поле на висок воздушен притисок). Сето ова од Арктикот кон Европа …

Повеќе »

Какво време не очекува во втората половина на октомври!

Екстремно топло со потпросечни врнежи се карактеристиките на временските прогнози за втората половина од октомври. Од УХМР наведуваат дека според измерените вредности за среднодневната темпрература на воздухот првата декада од октомври се категоризира како вообичаена, но што се однесува на втората декада, земајќи предвид и прогнозираните температури до крајот на …

Повеќе »

УЖИВАЈТЕ УШТЕ НЕКОЛКУ ДЕНА: Пристигнува ладен бран и пад на температурите

Според метеоролошките прогнози продолженото лето ќе трае уште неколку дена а потоа нашата држава ќе ја зафати ладен бран кој ќе донесе значително намалување на температурите… Метеоролошкиот сервис „Severe Weather EU“ објави дека температурите наскоро ќе бидат значително под просекот за овој период од годината, затоа што пристигнува многу студен …

Повеќе »

ЕСЕНТА ПОРАНИ:Доаѓаат дождови и голем пад на температурата

Европа ја зафати ладен бран што ја најавува есента но во некои делови и зимата. На повисоките предели има снег, а во нашата земја исто така се очекуваат намалени температури, за ова време од годината, како и дожд… Времето денес ќе биде променливо облачно и значително посвежо со повремени врнежи …

Повеќе »