Tag Archives: русија

Избрани групите за АТП Купот: За Новак и Рафа сериозни предизвици

Се одржа ждрепката за АТП-купот, што ќе се игра од 1. до 5. февруари во Мелбурн. Србија освои место во групата А, со Германија и Канада, во Б се Шпанија, Грција и Австралија, во Ц се Австрија, Италија и Франција,а од групата Д, Русија, Аргентина и Јапонија ќе се борат …

Повеќе »

Во Русија имаат нов начин на борба со корона – змијски отров

Руски научници под раководство на раководителот на лабораторијата на Институтот за биоорганска хемија на Руската академија на науките, Јуриј Уткин, пронашле нов начин за борба против вирусот корона, користејќи ензим кој се наоѓа во отровот на змијата. Според истражувањето, најефикасниот отров се покажал како резултат на црните змии вајпери (Vipera …

Повеќе »

(ФОТО) ЛАДНО И ЗА ГЛЕДАЊЕ – Вака изгледа подготовката за капење во езеро додека надворешната температура е -34 степени!

Членови на пливачки клуб во рускиот град Новосибирск одлучиле да се разладат на блиското езеро додека надворешната температура била 34 степени под нулата.   „Челичните“ момци и една храбра девојка без страв се соблекле до костимите за капење, земале алатки за кршење на мразот и ги фрлиле во студената вода. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Слики од руската зима поради што се радуваме што живееме овде

Мајката природа знае да биде сурова и прекрасна, а Кирил Баканов успеа да фати фотографии кои најдобро отсликуваат како изгледа руската зима. Кирил е момче од Русија кое објавува временска прогноза на својот Твитер секој ден. Секоја негова публикација содржи и импресивна илустрација на скоро уметнички зимски сцени. „Јас сум …

Повеќе »

ПРИСТИГНУВА СПАС: Руските лекари направиле лек против корона!?

РУСКИ лекари од регионот на Ставропол направиле лек што ја потиснува вирусната активност на ковид 19, а лекот бил тестиран во Институтот Гамалеј, објави Министерството за здравство од тој регион. „Група лекари од градската клиника во Пјатигорск направија лек што ја потиснува вирусната активност на ковид 19. Токсичноста и антивирусната …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРВИ НА СВЕТОТ – Во Русија започнало вакцинирањето против корона вирусот

Граѓаните можат да аплицираат за вакцинација преку Интернет и можат да обезбедат бесплатен термин на една од 70-те локации низ градот Програмата за вакцинација против коронавирус во Русија започна утрово, а клиниките во Москва прво ќе ги вакцинираат оние кои се најмногу изложени на ризик од инфекција. Со ова, Русија …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ледениот пекол на Владивосток: 5. дена без струја, греење…

Жителите на Владивосток веќе пет дена живеат без струја и греење, откако минатата недела падна леден дожд и го уништи градот, а беше прогласена и вонредна состојба. Повеќето од жителите на овој руски град се преселени во привремено сместување, додека други се жалат дека немаат ниту вода за пиење. На …

Повеќе »

(ВИДЕО) Морбидни мртовечници затрупани со тела: Корона злото во Русија!

„Екстремитетите на безживотното тело висат од носилка на едно од одделенијата во болницата за Ковид, а на само неколку метри оддалеченост, пациентите со коронавирус се борат за живот“, ова е само една од сцените што ја опишуваат хорор атмосферата во руските болници за време на пандемијата. Едно од видеата што …

Повеќе »

(ФОТО) КОРОНА ВИРУС ВО РУСИЈА – Руска манекенка дошла по телото на татко и во мртовечница: Кога видела што има покрај него се онесвестила!

Не и паѓало на памет дека ќе наиде на вакво нешто Познатата руска манекенка Олга Кагарликаја (37) од Самара, доживеала трагедија во 2020 година, откако нејзиниот татко починал од коронавирус. Манекенката била таа што морала да оди во мртовечница и да го идентификува, бидејќи тој лежел во болницата со денови …

Повеќе »