Tag Archives: русија

Во подготовка нова вакцина – содржи протеини на неколку соеви корона вирус

Александар Гинсбург, директор на рускиот Национален истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, рекол дека клиничките испитувања на нивната вакцина, која содржи протеини од неколку видови на коронавирус, би можеле да започнат на почетокот на следната година. „Во моментов работиме и на ова. Не е исклучено дека ќе преминеме во …

Повеќе »

СТРАВОТ ЈА ЗГОЛЕМИЛ ВАКЦИНАЦИЈАТА: Во Москва и трета доза против Ковид 19 – погодности за вакцинираните!

Вчера во Москва започнало повторното вакцинирање на оние кои биле вакцинирани пред шест месеци или кои се заразиле со корона вирус пред шест месеци. На 12. места, граѓаните на Москва можат повторно да добијат вакцина „Спутник V“ или „Спутник лајт“. Причината за повторување на вакцинацијата е тоа што по шест …

Повеќе »

(ФОТО) Атрактивната Русинка ги залудела навивачите на Европското првенство

Европското првенство во 2020. година се игра во 11. различни градови и десет земји. Бројот на навивачи на трибините и атмосферата се условени од епидемиолошката состојба во секоја од овие земји, но јавноста се согласува дека фудбалот е многу погледан кога стадионот не е празен. Големите турнири, покрај навивачките перформанси, …

Повеќе »

Научниците од Новосибирск го докажале неверојатниот ефект на габата Чага против корона вирусот

Истражувачите имаат намера да направат антивирусен лек базиран на екстракт од габа од бреза Научниците од Центарот за вирусологија и биотехнологија „Вектор“ во Новосибирск докажале дека чагата може да ја намали активноста на коронавирусот. Истражувачите имаат намера да направат антивирусен лек базиран на екстракт од габа од бреза. Чага е …

Повеќе »

Поради наглиот, голем, пораст на бројот на заразени лица, Москва вовела неработни денови

Поради големиот пораст на заразени со коронавирус, градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, во саботата објавил дека деновите од 15. до 19. јуни ќе бидат неработени а дека до 20. јуни сите барови, ресторани и други места ќе мораат да затворат најдоцна до 23. часот. „Со цел да се запре растот …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО ВИДЕО ЗА ХЕРОЈСТВО: Три деца биле заробени во пожар, соседите се искачиле по олукот за да ги спасат!

Во рускиот град Костром на трети кат во станбена зграда избувнал пожар. Во станот каде се ширел огин од пожарот имало три деца на возраст од две, три и десет години. Соседите повикале спасувачи, но решиле да не чекаат, туку веднаш им помогнале на децата. Мажите се искачиле на олукот, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мистеријата на џиновските дупки кои се појавуваат во Русија

Минатата година, и со силна експлозија и ненадејно во тундра во Сибир се појавил масивен кратер. Околу работ на овој кратер, за кој пишуваат светските медиуми, земјата се претворила во куп сив, поделен мраз и парчиња вечен мраз. Тоа била 17-та дупка што се појавила на оддалечениот полуостров, Јамал и …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОБЕЛОДЕНЕТ СКАНДАЛ: Славна професорка ги злоставувала децата – објавена морбидна снимка!

РОДИТЕЛИТЕ на децата кои посетувале часови по уметничко лизгање на една од спортските академии во Москва поднеле кривична пријава против професорката Татјана Шилина, која наводно ги тепала и понижувала децата за време на тренингот. Според руските медиуми, семејствата на малтретираните деца барале таа да биде отпуштена поради бруталните методи што …

Повеќе »

(ВИДЕО) СРЕДЕ ПОЖАР ОПЕРИРАЛЕ ОТВОРЕНО СРЦЕ: Херојски подвиг на руските лекари на Далечниот исток!

Хирурзи на рускиот Далечен исток успешно извршиле операција на отворено срце и покрај избувнувањето на голем пожар во нивната болница, во петокот. Се верува дека дефектот на жиците предизвикал пожар во центарот за кардиохирургија во градот Благовешченск, изјавиле регионалните обвинители за државните медиуми. Околу 120 вработени и пациенти биле евакуирани …

Повеќе »