Tag Archives: русија

Големата награда на Русија за Валтери Ботас

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас триумфираше на трката за Големата награда на Русија, 10-та трка од годинашниот шампионат во Формула 1. Финецот славеше по втор пат во својата кариера во Сочи, каде ја оствари втората победа годинава, и деветта во кариерата. Најблиску до Ботас беше Макс Ферстапен во болидот на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тоа е Хамилтон: Вчера меѓу последните, денес најбрз!

Луис Хамилтон, возачот на Мерцедес, го постигна најдоброто време на последниот тренинг пред трката во Формула 1 за Големата награда на Русија. Британецот во Сочи,оваа сезона ја запиша осмата пол-позиција, и 96-та во кариерата, бидејќи беше побрз од Макс Ферстапен во болидот на Ред Бул за повеќе од половина секунда. …

Повеќе »

УЖАС – Го запознала сопругот на интернет: И ги силувал и искасапил ќерките!

Разведена медицинска сестра го запознала пореметениот Виталиј пред шест месеци на Интернет, а на почетокот на август со своите деца од Сибир се преселила на самиот запад на Русија, во градот Рибинск во регионот Јарослав. Русинката Валентина Сапрунова открила дека нејзиниот свршеник Виталиј Молчанов бил осуден психопат дури откако ги …

Повеќе »

(ВИДЕО) УРАГАН ЈА ОПУСТОШИЛ МОСКВА:Руската престолнина на удар на големо невреме – многу улици станале реки!

Во Москва беснее ураган проследен со град и силен ветер, соопштија метеоролозите и наведоа дека во главниот град на Русија е прогласено „жолто“ ниво на опасност во следните два дена. Небото во руската престолнина сетана црно во средината на денот, по што започна дожд, проследен со удари на молња. Московјаните …

Повеќе »

(ВИДЕО) СТРУЧЊАЦИТЕ ИМААТ ОБЈАСНУВАЊЕ ЗА ОВАА ПОЈАВА: НЕВЕРОЈАТНА ИНВАЗИЈА НА РУСКИОТ ГРАД: Огромни роеви бубачки ги тероризираат граѓаните – НЕ МОЖАТ ДА ЖИВЕАТ ОД НИВ!

Огромен облак од бубачки се формирал во Краснојарск, Русија, а последните денови орди од разни инсекти направиле вистинска инвазија во градот. Бубачките го окупирале градот за време на викендот, но најлошото било во понеделникот. Луѓето со неверување гледале што се случува, а шетањето по улиците и парковите било невозможна мисија. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Русија објавила снимка од „Цар“, најголемата нуклеарна бомба било кога тестирана

Во октомври 1961. година, Советскиот Сојуз ја активирал најголемата нуклеарна бомба во светот, РДС-220, бомба наречена Цар. Тоа била бомба што експлодирала со моќност од 50. милиони тони на ТНТ. Во видеото преведено на англиски јазик на Јутјуб се вели дека тоа е најголемата експлозија направена од човекот досега, но …

Повеќе »

СУРОВА ОСВЕТА: Девојче (10) лажело дека е злоставувано, родителите го пронашле осомничениот, а потоа го силувале и убиле…

ГРУПА луѓе, наводно, силувале и претепале до смрт невин маж, откако 10-годишно девојче „шегувајќи лажело“ дека ја напаствувал… Девојчето тврдело дека возачот на камионот, Дмитриј Чикваркин (48), ги допирал неа и друго девојче (3) под половината, откако тој ги одвел кај дадилката во рускиот град Верхњаја Пишма. Таткото на девојчето, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВЕРОЈАТЕН СУДАР НА РУСКИ АЕРОДРОМ: Цистерна удрила во „Ербас“ – избегната катастрофа!

Цистерна за гориво и авионот „Ербас А321“ се судриле на московскиот аеродром „Шереметјево“, а еден од вработените е повреден во инцидентот. Aeroflot Airbus A321 (VP-BAX) was seriously damaged while parking at Moscow-Sheremetyevo Intl AP (UUEE), Russia when a fuel tanker crashed underneath the nose. The driver cabin was demolished. The …

Повеќе »

ВАКЦИНАТА ЗА КОРОНА ПРИСТИГНУВА ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ!? Русите убедени – Први ќе ја имаме!

РУСИЈА е решена да биде првата земја во светот која за помалку до две недели ќе ја одобри вакцината против коронавирусот, и покрај загриженоста за нејзината безбедност и ефикасност. Руските власти откриле за Си-Ен-Ен дека работат на добивање на вакцината, изработена од московскиот институт „Гамалеја“, која ќе биде добрена најдоцна …

Повеќе »